Üniversite çalışanlarının hasta hakları ile ilgili tutumlarının değerlendirilmesi
A research on university employees' attitudes towards patient rights
- Tez No: 556187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kırklareli Üniversitesi'nde çalışan öğretim üyesi ve öğretim elemanları ile idari personelin hasta hakları ile ilgili tutumlarının belirlenmesi ve bu tutumları etkileyen çeşitli faktörlerin ortaya konularak aralarındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Çalışmanın örneklemi 351 üniversite çalışanından oluşmaktadır ve veriler, katılımcılara uygulanan anket formlarından elde edilmiştir. Verilerin analizi; istatistik paket programında %95 güven düzeyi ile çalışılarak yapılmıştır. Katılımcıların hasta hakları tutumlarının ölçümü, faktör analizi sonucunda elde edilen dokuz farklı alt boyut ile değerlendirilmiştir. Katılımcılara ait farklı demografik özelliklerin; cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim, mesleki deneyim, unvan, kurumda çalışma süresi, çalışılan birim, mesleki çalışma alanının, hasta hakları tutumlarında bir farklılık yaratıp yaratmadığı yapılan parametrik olmayan testlerden Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri ile sınanmıştır. Medeni durum, mesleki deneyim, çalışılan birim, unvan, mesleki alan gibi demografik özellikler farklı hasta hakları alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa neden olurken cinsiyet ve yaş grubu değişkenleri anlamlı bir farklılığa neden olmamaktadır. Bununla birlikte hasta hakları tutumunun incelenmesinde oluşturulan alt boyutlar arasında pozitif yönde orta düzey ilişkiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the attitudes of instructors and administrative staff employed at Kırklareli University towards patient rights and the factors which affect these attitudes and the evaluation of the relation between them. The study's samples were collected from 351 university employees and the data was acquired from surveys filled by the participants. The data was analyzed by using the statistical package software with 95 % confidence level. The data of the participants' attitudes towards patient rights were evaluated in nine different sub-dimensions acquired through factor analysis. The various demographical features of the participants were tested by the non-parametric Mann-WhitneyU and Kruskal Wallis tests in order to find out if gender, marital status, age, education level, work experience, job title, working time, working unit and professional field have an effect on the attitudes towards patient rights. Demographical features such as marital status, working experience, working unit, job title and professional field cause a significant statistical difference in the various sub-dimensions of patient rights; whereas the gender and age variables cause no significant difference. In addition, medium-level positive relations between the sub-dimensions formed during the investigation of attitudes towards patient rights were determined.