Kadifekale'nin erken dönem İslami sikke buluntuları
Early period Islamic coin foundings from Kadifekale
  1. Tez No: 556201
  2. Yazar: SITKI TOLGA ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk İslam Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Her dönemde hükümdarlık sembolü olarak kullanılan sikkeler arkeolojik kazılarda net tarihleyici unsurlar olması bakımından belge niteliği taşıyan buluntu gruplarındandır. Bu çalışma Smyrna Agorası kazısı kapsamında Kadifekale sektöründe ele geçmiş, Osmanlı ve çeşitli beyliklere ait olduğu tespit edilen ve tarihleri 1356'dan 1460 yılına kadar çeşitlilik gösteren sikkeleri konu etmektedir. Smyrna Agorası kazı deposunda ve İzmir Arkeoloji Müzesi deposunda korumaya alınan 146 sikke incelenmiş, 95 sikke tanımlanarak çalışmada yer almıştır. Tanımlanan ve kronolojik olarak değerlendirilen sikkelerin arka ve ön yüzlerinin fotoğrafları çekilmiş, çizimleri yapılmış, gram ve milimetrik olarak ölçüleri alınmış, bu veriler ve bilgiler katalog kısmına eklenmiştir. Elde edilen verilere göre sikkeler darp tarihi, darp yeri, teknik, yazı ve süsleme unsurları göz önünde bulundurularak değerlendirilmiş, bu veriler yayını yapılan diğer sikke çalışmalarıyla karşılaştırılarak en doğru sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The coins, which are used as symbols of sovereignty in each period, are among the documentary finds in the archaeological excavations. This study deals with coins uncovered in the Kadifekale sector within the scope of the Smyrna Agora excavation, belonging to the Ottoman and beiliqs and whose dates vary from 1356 to 1460. Smyrna Agora excavation depot and Izmir Archeology Museum were given 146 coins were examined, 95 piece was defined. Photographs of the back and front parts of the coins identified and evaluated chronologically were taken, their drawings were made, their grams and millimeters were measured and these data were added of catalogue. According to the data obtained, the coins were evaluated according to the date of printing, place of publication, technique, writing and decoration elements and these data were compared with other islamic coin studies to obtain the most accurate results.