Varlık fonu uygulamasında ülke deneyimleri ve Türkiye örneği
Country experience in asset fund application and Turkey example
- Tez No: 556222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
26 Ağustos 2016 tarihi itibariyle, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye Varlık Fonu kanun tasarısının kabul edilmesiyle birlikte, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi kurulmuş ve ulusal varlık fonu konusu ekonomi gündemimize girmiştir. 6 Şubat 2017 tarihinde kanun hükmünde kararname ile de çeşitli büyük ölçekli kamu kuruluşları ve hazine arazileri fona devredilmiştir. Bu büyük ölçekli değişiklikler geniş çaplı yankı uyandırmış ve kamuoyu tarafından“varlık fonu nedir”sorusu merak edilmeye başlanmıştır. Bu tez çalışmasının amacı; varlık fonu uygulaması nedir sorusuna dünya örnekleri ile yanıt bulmak, bu doğrultuda ülkemiz varlık fonu adına önerilerde bulunmak ve Türkçe akademik çalışma sayısının az olduğu da göz önüne alınarak, bu konuda ki uluslararası literatürün taranmasını ve bilgi edinilmesini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
As of August 26, 2016, with the acceptance of the Turkish Sovereign Wealth Fund law by the Turkish Grand National Assembly, Turkey Sovereign Fund Management Joint Stock Company was established and the sovereign wealth fund issue fell to our economy agenda. On February 6th, 2017, a number of large-scale public institutions and treasure halls were transferred to the fencing with the decree of law. These large-scale changes prompted widespread repercussions and began to be questioned by the public on the question of asset funds. The purpose of this thesis is; What is the reason for the application of the asset fund is to find an answer with the world examples in this direction and to make suggestions on behalf of our country and to make sure that the international literature in this subject is scanned and learned by taking into consideration that the number of Turkish academic studies is low.