Geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin uyumu için modern yaşam ve kültürel koşullara uygun iç mekana yönelik konut tasarlama ilkelerinin belirlenmesi ve tasarım önerilerinin geliştirilmesi
Determination of the housing interior design principles and developing design proposals suitable for the modern life and cultural conditions for the adaptation of The Syrians under temporary protection
- Tez No: 556233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE CORDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu tezin öznesi, Suriye iç savaşından kaçarak Türkiye'ye sığınmış olan Suriyelilerdir. Türkiye'deki Suriyelilerin barınma sorununa iç mimarlık perspektifinde, uyum temelli ve konut ölçeğinde çözüm bulmak amacını taşıyan bu tezde; Suriyelilerin eve ilişkin fiziksel ve zihinsel şemasını açığa çıkartmak için ev kavramının içini dolduran estetik, mekansal, psikolojik, sosyal, kültürel, ekonomik ve davranışsal parametrelere göre Suriyelilerin uyumu için modern yaşam ve kültürel koşullara uygun iç mekana yönelik“konut tasarlama ilkeleri”belirlenmiş ve belirlenen tasarlama ilkelerine göre ataerkil ve çekirdek aile senaryolarına uygun olarak, kullanıcı odaklı tasarım yaklaşımı ile tasarım önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis study is the Syrians who took refuge in Turkey. The thesis aims to find solutions of Syrians' housing problem in Turkey in interior architectural perspective and residential scale based on harmony. The aesthetic, spatial, psychological, social, cultural, economic and behavioral parameters that fills the concept of home are examined to determine the physical and mental scheme of Syrians about the 'home'. Therefore, according to these parameters, the“interior design principles for housing”which are suitable for the modern life and cultural conditions are developed for the adaptation of Syrian. Then, according to the determined design principles, design proposals suitable for patriarchal and nuclear family scenarios were developed.