Selçuklu medreselerinin çağdaş sanat merkezlerine dönüşmesi ve günümüzde kullanım biçimleri
Transformation of Seljuk madrasas into contemporary art centers and their current utilization
  1. Tez No: 556294
  2. Yazar: YAVUZ DAĞCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Postmodern düşüncenin çağdaş sanat ortamına getirdiği ana sorunlardan biri olan çağdaş sanatın mekansal değişimi, sanat ortamında tartışılan ana konulardan birini oluşturmaktadır. 1980'li yıllarda mekansal imkansızlıklar nedeniyle çağdaş sanat sergileri için kullanılan tarihi eserler 1990'lı yıllarda çağdaş sanatın popüler hale gelmesiyle birlikte yeni mekansal denemeler açısından kısıtlı bir yaklaşım sunmaktadır. Kent ve kamusal alan olgularının ağırlıklı olarak sorgulandığı çalışmada yeni tip kamusal sanatın uygulanması ve bu çerçevede çağdaş sanatın mekansal değişimi ele alınmaktadır. Tarihsel gelişim sürecine bakıldığı zaman özellikle medreselerin günümüz kent mekanlarında yaşayan bir değer olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde kentleri korumak adına kentlere yeni bir kimlik kazandırmaktan çok o kentin tarihine bakılarak, kentin kültürünün özgün karakterlerini bozmadan değerlerinin keşfedilmesi ve günün şartlarıyla deneyimler ışığında sosyal, kültürel ortamda tarihsel mekanların var olmasını değerlendirmek ve aynı zamanda tanıtmak gerekmektedir. Tarihi medreselerin yeniden sanatsal ve kültürel anlamda kullanıma açılması, çok dikkatle ele alınması gereken başlıklardan birisidir. Tarihi yapının doğal ve kültürel çevresindeki değerleri koruyarak gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayan bir süreçtir. Bu süreç, kaçınılmaz bir biçimde yapının kültürel, mimari, tarihi ve diğer değerlerini koruyarak yeni bir işlev ile kullanmayı, geçmiş ile gelecek arasında bir bağ kurmayı gerektirir. Kentlerde yaşayan insanların zihinlerinde kültür ve anı değerlerini arttırmak aynı zamanda kent yaşamının kalitesini yükseltmek açısından önemlidir. Medreselerin kültür varlığı açısından işlev görmesi, değişen yaşam ortamına karşı uyarlanması eserin doğal gelişiminin bir parçası olup onun geleceğini korumak gerekmektedir. Bu yapıları yeniden fonksiyonlu hale getirerek toplum yaşamına kazandırarak kentlerde medreseleri ön plana çıkartarak hem konumunu hem de zamanın dönemini yansıttıkları için sergilemesi gereken eser niteliği taşımaları nedeni ile ülkemizde müze olarak kullanılmaya başlanmış birçok medrese görülmektedir. Bu tür yapıların müze işlevi amacıyla kullanımında dikkat edilmesi gerekenlerin başında özgünlüğünün bozulmamasına ayrıca dikkat etmek gerekmemektedir.
Özet (Çeviri)
The spatial differentiation of contemporary art, one of the main problems introduced by postmodern thought into the contemporary art scene, is one of the hot topics of the last decade in the Turkish art scene. Historical buildings used to host contemporary art exhibitions in the 1980s due to spatial challenges offer limited solutions for new spatial attempts with contemporary arts becoming popular in the 1990s. With its main focus being the questioning of phenomena of urban and public spheres, this study discusses the application of the new kind of public art as well as the spatial differentiation of contemporary art in this respect. With regards the historical development process, madrasas survive in today's urban settings.In today's world, we need to explore the values of a city without disrupting its original characteristics by looking into its history, making best use of and promoting historical places in the social and cultural environment in the light of today's experiences in order to preserve a city, rather than giving new identities to cities. The artistic and cultural re-introduction of historical madrasas is one of the topics that deserve more attention. It is a process that allows a historical structure to be transferred to future generations by preserving the values in its natural and cultural environment. This process inevitably requires using the structure with a new function and establishing a link between the past and the future by preserving the cultural, architectural, historical and other values of the structure. Increasing cultural and memorial values in the minds of people living in the cities is also important for increasing the quality of the city life. The functioning of madrasas as elements of cultural heritage and their adaptation to the changing living conditions are parts of the natural development of the historical structure, and they should be preserved into the future. Madrasa structures are symbolic structures in terms of the architecture of their respective era. Nowadays, they are unable to adapt functionally. There are many madrasas in our country that started to be used as museums as these structures are works that need to be put on display because they reflect the characteristics of their era and they should be given new functions by putting them to the service of the society and by bringing the madrasas to the fore. No special attention should be given to the fact that they lack originality when using such structures as museums.