Miranda July's works: A metamodern reading
Miranda July eserleri: Metamodern bir okuma
  1. Tez No: 556306
  2. Yazar: EDA CENİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET ÖZDEN SÖZALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, Amerikalı kadın yazar Miranda July'ın bazı eserlerini (öykü kitabı No one Belongs Here More Than You, anı kitabı It Chooses You, filmleri Me and You and Everyone We Know ve The Future) 2010 yılında Timotheus Vermeulen ve Robin van den Akker tarafından geliştirilen“metamodernizm”kavramı aracılığıyla okuma denemesidir. Metamodern olarak addedilen çalışmalarda ağırlığı hissedilen özellik, çeşitli uçlar arasında salınarak eseri okuyan/izleyen kişide farklı duygulanım durumlarına sebep olan bir tavırdır. Metamodernizm kendisinden önce gelen postmodernizmden de beslendiği için tezin her bölümünde bu kurama atıf yapılacaktır. Tezin bir bölümü, metamodern öznelerin ilişkileri üzerinden nasıl kurulduklarını tartışmak üzere ilişkisel psikanaliz kuramından faydalanarak July'ın öykü ve filmlerindeki karakterlerin bu bağlamdaki analizine ayrılmıştır. Metamodernizmin en belirgin özelliklerinden bir diğeri de sanat eserinin alıcısı ile karakterler arasında bir tarafıyla mesafeli, diğer yandan pozitif duygulanım durumlarına yol açan bir ilişki kurdurmasıdır. Bu ilişki tezin bir başka bölümünde incelenmiş, July'ın bu ilişkiyi sağlarken kullandığı stratejiler de aynı bölümde analiz edilmiştir. Metamodernizm olarak adlandırılan bu görece yeni kültürel araştırma yaklaşımı aracılığıyla, değişmekte olduğu gözlemlenen kültürel arka plan hakkında da çıkarımlar yapılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is a study that employs a recent cultural theory approach called“metamodernism”to analyze several works by Miranda July – a contemporary American woman writer – in an effort to capture the latest developments in the cultural theory scene as represented in a popular versatile artist's oeuvre. July's works that are discussed in this work include her short story collection No one Belongs Here More Than You, her monograph It Chooses You and two feature movies Me and You and Everyone We Know and The Future. Metamodernism is claimed to incorporate some features of the postmodern perspective in addition to the new sensibilities it has introduced. Thus, throughout this dissertation, there will be references to postmodernism. Since metamodernism differs from postmodernism particularly with regard to its view on subjectivity, the subjects in July's works are examined in this work through their relationships with others and their own self. Also, the central means of analysis applied in metamodern approaches to fiction is to do with an oscillation between opposite ends. Therefore, to decipher how July asks the recipient of her art to connect to and keep some distance from her characters at the same time, some ordinary affect theory works – to capture the tonal shift towards hope in fiction – as well as the estrangement tools at play will be analyzed.