Coaching EFL teachers to implement metacognitive reading strategies: Impact on teaching and learning
İngilizce öğretmenlerine metabilişsel okuma stratejilerini uygulamaları için koçluk etmek: Öğretme ve öğrenmeye etkisi
  1. Tez No: 871700
  2. Yazar: MIRANDA KARJAGDI ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM RAZI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tezin amacı, yabancı dil olarak İngilizce öğretmenleri için mesleki gelişimde akran koçluğunun etkinliğini ve bunun yükseköğretim bağlamında öğrencilerin okuduğunu anlama ve üstbilişsel okuma stratejileri üzerindeki etkisini incelemektir. Yabancı dil öğretmenleri için mesleki gelişimin önemi kabul edilse de, Türkiye bağlamında akran koçluğunun öğrenci öğrenme çıktıları üzerindeki etkisi incelenmemiştir. Akran koçluğu desteği, eylem araştırması yoluyla Birleşik Üstbilişsel Okuma Stratejilerini (CoMeReSt) kullanır. Ön test-son test ölçümlerinin yer aldığı bu çalışmada boylamsal karma yöntem tasarımı kullanılmıştır. Bu araştırmaya çevrimiçi ve yüz yüze olmak üzere iki grup katılmıştır ve veriler 1 okuma öğretmeni ve 31 öğrenci olmak üzere toplam 32 katılımcıdan (N = 32) toplanmıştır. Veri toplama araçları, okuduğunu anlama testleri, yansıtıcı günlükler, sesli düşünme protokolleri, ders gözlemleri ve öğretmen görüşmelerinden oluşmaktadır. Yapılan veri analizi sonucunda, her iki grubun da uygulamadan 7 hafta sonra okuduğunu anlamada önemli gelişmeler gösterdiği görülmektedir (M = 11.50, SD = 2.27 çevrimiçi grup için t(13) = 3.78, p = .001 ve M = 12.92, SD = 2.97 t(16 ) = 4,17, p = .001) yüz yüze grubu için. Uygulamadan 15 hafta sonra yüz yüze grubu için uzun vadede anlamlı bir iyileşme gözlenmektedir (M = 13.78, SD = 3.28).
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to examine the effectiveness of peer coaching in professional development (PD) for English as a foreign language (EFL) teachers and its impact on the student reading comprehension and metacognitive reading strategies in a tertiary-level context. While the importance of PD for EFL teachers is recognized, there is a gap in knowledge regarding the impact of peer coaching on student learning outcomes in the Turkish context. The peer coaching support utilizes the use of Combined Metacognitive Reading Strategies (CoMeReSt) treatment through action research principles. A longitudinal mixed-methods design with pre-test-post-test measures was employed. Two groups participated: online and face-to-face, comprising a total of 32 participants (N = 32), including 1 reading teacher and 31 students. Data collection tools involved reading comprehension tests, reflective journals, think-aloud protocols, lesson observations, and teacher interviews. Both groups showed significant improvements in reading comprehension (M = 11.50, SD = 2.27) 7 weeks after the intervention t(13) = 3.78, p = .001 for the online group and (M = 12.92, SD = 2.97) t(16) = 4.17, p = .001) for the F2F group.