Çeşitli hukuk sistemlerinde ve Viyana Satım Sözleşmesinde temerrüt
Delay in performance in various legal systems and united nations convention on contracts for the International Sale of Goods
  1. Tez No: 556316
  2. Yazar: KÜBRA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İŞGÜZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tezimizin konusu“Çeşitli Hukuk Sistemlerinde ve Viyana Satım Sözleşmesi'nde Temerrüt”tür. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Ayrıca giriş ve sonuç bölümlerine yer verilmiştir. Çalışmamızın giriş bölümünde, temerrüt kavramının tanımı yapılmıştır. Bu kavramın farklı hukuk sistemlerinde hem benzer hem de farklılaşan sonuçları olduğu hususuna dikkat çekilmiştir. Birinci bölümde, öncelikle temerrüt kavram tarihsel gelişimiyle birlikte açıklanmıştır. Ardından farklı ülke hukuklarında temerrüdün ele alınış şekli ve sonuçlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde, temerrüdün Model Kanunlar ve Viyana Satım Sözleşmesi'ndeki görünüm şekli incelenmiştir. Bu kapsamda öncelikle Model Kanunlar ve Viyana Satım Sözleşmesi'nin genel özellikleri ve ortaya çıkış sürecine değinilmiştir. Ardından temerrüde ilişkin özel düzenlemelere ve ICC kararlarının incelemelerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, temerrüdün Türk Hukuku'ndaki düzenleniş şekli ele alınmıştır. Bu noktada kanuni düzenlemelerin yanında, doktrindeki farklı görüşlere ve Yargıtay uygulamalarına yer verilmiştir. Sonuç bölümünde, temerrüt kavramının farklı hukuk sistemlerindeki ele alınış şekilleri değerlendirilerek Türk Hukuku açısından yapılabilecek değişikliklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is“Delay in Performance in Various Legal Systems and United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods”. The thesis consists of three sections. There are also input and result sections. In input section of our work,“delay in performanve”is defined. The similar and different results of“delay in performance”in variety legal systems are stressed. In first section, primarily“delay in performance”is explained with its historical development. After then the approaches and results of“delay in performance”in variety legal systems are mentioned. In second section, the appearance of“delay in performance”in Model Laws and United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods is analyzed.In this context, general specialities and emergence processes of Model Laws and United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods are touched on.After then the regulations about“delay in performance”and the decisions of International Chamber of Commerce are mentioned. In third section, the appearence of“delay in performance”in Turkish Law is explained.At this point, different views in doctrine and the decisions of the Supreme Court are examined with the legal regulations. In result section, the changes about“delay in performance”which can be possible in Turkish Law are evaluated.