Farklı periodontal hastalıklarda periodontal inflame yüzey alanı ile lokal ve sistemik pro- ve anti-inflamatuvar belirteçlerin ilişkisi
Relationship between periodontal inflamed surface area and local and systemic pro- and anti-inflammatory markers in different periodontal diseases
- Tez No: 556326
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL YETKİN AY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Periodontal hastalıklar ve sistemik hastalıklar arasında iki yönlü bir ilişkinin olduğu bilinmektedir. Kronik, inflamatuvar bir hastalık olan periodontitiste salınan pro-inflamatuvar sitokinler ve mediyatörler sistemik inflamatuvar bir yük oluşturur. Bu durumun oluşmasında asıl etken cep epitelindeki kanamalı yüzey alanıdır. Bu ülsere alanın büyüklüğü periodontitis ve sistemik hastalıklar arasındaki ilişkiyi açıklayabilir. Bu çalışma, periodontal hastalık şiddeti arttıkça kanamalı yüzey alanıyla beraber lokal ve sistemik biyobelirteçlerin düzeylerinin de artacağı ve bu artışın gingivitiste oluşturduğu kanamalı yüzey nedeniyle hafif şiddetli periodontitisle karşılaştırılabilir düzeyde olacağı hipoteziyle yürütülmüştür. Çalışmamızda 80 sigara içmeyen, sistemik sağlıklı ve gönüllü birey ile periodontal sağlıklı, gingivitisli, hafif şiddetli periodontitisli, orta ve şiddetli periodontitisli olmak üzere 4 grup oluşturuldu. Hastaların sosyodemografik özellikleri ve periodontal indeksleri kaydedildi; CD, KAK ve SK parametrelerinden PİYA değerleri elde edildi. Hastalardan alınan salya ve serum örneklerinde IL-1β, IL-10, NGAL, CRP ve PTX3 düzeyleri ELISA ile ticari kitler kullanılarak belirlendi. Çalışmamızın bulguları incelendiğinde genel olarak periodontal hastalık şiddetlendikçe PİYA değerlerinin yükseldiği ve pro- ve anti-inflamatuvar belirteç düzeylerinin arttığı görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
It is known that there is a two-way relationship between periodontal diseases and systemic diseases. Pro-inflammatory cytokines and mediators released in periodontitis, which is a chronic inflammatory disease, result in a systemic inflammatory burden. The main factor in this condition is the bleeding surface area in the pocket epithelium. The size of this ulcerous area may explain the relationship between periodontitis and systemic diseases. This study was conducted to test the hypothesis that as the severity of periodontal disease increases, the levels of local and systemic biomarkers will increase with the bleeding surface area; and this increase due to the bleeding surface in gingivitis is comparable with the mild periodontitis. In our study, 80 systemically healthy, non-smoker and volunteer individuals were participated and 4 groups were constituted as follows: periodontal healthy, gingivitis, mild periodontitis and moderate and severe periodontitis. Sociodemographic characteristics and periodontal indices of the patients were recorded. The PISA values were calculated using PD, CAL and BOP parameters. Then serum and salivary levels of IL-1β, IL-10, NGAL, CRP and PTX3 were determined with ELISA using commercial kits. As results of our study, it was observed generally that as the periodontal diseases' severity increased, PISA values and pro- and anti-inflammatory marker levels increased (p0,05).