Üniversite sanayi işbirliğinde teknoparkların ekonomik etkinliği
Economic effectiveness of technologies in university industry cooperation
- Tez No: 556369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞENGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Üniversite-sanayi işbirliğinin sonucunda ortaya çıkan teknoparklar, teknoloji ve bilginin üretime dönüştüğü merkezlerdir. Teknoparklar, üniversitelerde elde edilen bilgi birikiminin sanayide kullanıldığı, yeni girişimcileri teşvik ve desteklerle sektöre kazandıran önemli merkezlerdir. Bu çalışmada Ankara Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde yer alan firma personellerine anket çalışması yapılmış ve sonuçlar SPSS ile analiz edilmiştir. Ar-Ge çalışmalarına ne kadar pay ayrıldığı, firmaların çalıştıkları alanlar, teşvik ve destekten yararlanmalarının ek istihdam üzerindeki etkisi incelenmiştir. Kurulan hipotezler t testi ile test edilmiş, değişkenler arasındaki ilişkiler Ki Kare testine göre değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, Ar-Ge için yeterli pay ayrılamadığı, bütçe payının sınırlı kaldığı, istihdamda beklenen düzeye ulaşılamadığı, teşvik ve desteklerin yetersiz kaldığına ulaşılmıştır. Anket çalışması sonucunda Ankara Üniversite Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde beklenen verim alınamamıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of university-industry cooperation, technoparks are centers where technology and knowledge are transformed into production. Technoparks are important centers where the know-how gained in universities is used in the industry and that new entrepreneurs are encouraged and supported by the industry. In this study, a survey was conducted to the personnel of the company located in Ankara University Technology Development Zone and the results were analyzed with SPSS. The extent to which R & D activities are allocated, the areas in which firms work, and the effect of incentives and support on additional employment are examined. The hypotheses were tested by t test and the relationships between the variables were evaluated according to the Chi-square test. According to the findings obtained in the study, it was found that there was not enough allocation for R & D, budget share remained limited, employment expected level could not be reached and incentives and supports were insufficient. As a result of the survey, expected yield in Ankara University Technology Development Zone could not be obtained.