Türkiye'de modernleşme sürecinde kentleşme ve kültürel mirasın korunması
Urbanization and cultural heritage conservation in the process of modernization in Turkey
- Tez No: 556380
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK GENÇKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Türkiye'nin kendisine özgü modernleşme serüveni içinde, Türkiye'ye özgü bir kentleşme modeli gelişmiştir. Ancak kültürel miras koruma, bu özgün modelin ve kentleşme uygulamalarını, sürdürülebilir bir parçası olamamıştır. Bu durum kültürel mirasın hızla yok olmasına neden olmuştur. Bu araştırmanın temel sorusu, korumanın,“neden Türkiye'nin kentleşme politikalarının ve uygulamalarının sürdürebilir bir parçası ol(a)madığıdır”. Türk toplumunun siyasal, toplumsal ve ekonomik yapısını oluşturan, aynı zamanda, Türk modernleşmesini yönlendiren ve kentleşme / koruma ilişkisini biçimlendiren dinamikler, Türkiye'nin kendine özgü kentleşme uygulamalarını ortaya çıkaran tarihsel olgular, dünya-sistemleri analizi ve Oryantalizm yaklaşımları çerçevesinde irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A pattern of urbanization which is specific to Turkey is developed during its unique adventure of modernization. However, conservation of cultural heritage has not been a sustainable part of this original model and urbanization practices. This situation has caused the rapid destruction of cultural heritage. The basic question of this study is why conservation has not become a part of the sustainable urbanization policies and practices of Turkey? The dynamics that formed political, social and economic structures of Turkish society, that motivated the Turkish modernization process and shaped the relationship between urbanization and conservation policies on the one hand, and the historical facts which reveals of Turkey's peculiar urbanization practices on the other has been discussed within the framework of world-systems analysis and Orientalism approaches.