Hacettepe üniversitesi Ankara devlet konservatuvarı örnekleminde viyolonsel icra tekniğine bağlı gelişebilecek fizyolojik rahatsızlıklar
Potential physiological disorders arising from celloperformance techniques in the sampling of Hacettepeuniversity Ankara state conservatory
- Tez No: 556392
- Danışmanlar: DOÇ. KEREM TİMUR AYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Müzik, Physiotherapy and Rehabilitation, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Viyolonsel eğitimi, küçük yaşlarda başlayan ve kişinin müzikal yönden gelişimi ile beraber fiziksel gelişimini de önemli ölçüde etkileyen bir süreçtir. Viyolonselin gelişimi ve tarih boyunca uğradığı değişimler yalnızca çıkarttığı sesi geliştirme amaçlı değil aynı zamanda çalan kişinin fiziksel rahatlığını ve çalım kolaylığını da gözeterek olmuştur. Bu tarihsel gelişim ve değişim göz önüne alındığında, çalgının boyutları ve ölçülerinin icracının yapısına uygunluğu büyük önem taşımaktadır. Viyolonsel icra etmek fiziksel bir aktivitedir ve vücudu fizyolojik olarak tanımayı gerektirir. Eğitim sürecinde aşılması beklenen teknik ve müzikal güçlükler kimi zaman kas ve iskelet sisteminin zorlanmasına ve buna bağlı rahatsızlıkların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bu rahatsızlıkları, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bilim dalı ve cerrahi tedavi gerektiren durumlarda Ortopedi ve Travmatoloji bilim dalı inceler. Viyolonsel icra tekniğinin incelenmesi, ortaya çıkabilecek fizyolojik rahatsızlıkları ve bu rahatsızlıkların icrayı güçleştirecek etkilerini ortaya koyacak, anlaşılmasına katkı sağlayacaktır. Bu çalışmanın amacı, icra sanatında sakatlanmaların önüne geçebilmek için kas ve iskelet sistemi hakkında viyolonselcilerin bilinçlendirilmesidir. Bu çalışma, viyolonsel icracılığı için tüm fizyolojik gereklilikleri ve teknikleri, viyolonsel eğitimi ve icracılığında karşılaşılan ortopedik rahatsızlıkları, uzman görüşleri ışığında, nedenleri ile rahatsızlıkların oluşmasına engel olabilecek önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Violoncello training is a process that starts at an early age and can greatly affect both the musical and physical development of the individual. The development of violoncello training through the ages was not only to change the sound the instrument produce but also to make the person who is playing the violoncello more comfortable and allow for ease of playing. These historical developments would suggest that the sizes of the violoncello carry significant importance. Playing violoncello is a physical activity that requires physiological recognition of the human body. The technical and musical obstacles encountered during the training process can sometimes push muscular and skeletal system and result in physiological disorders. These disorders are examined by the Department of Physiotherapy and Rehabilitation or in cases where surgical treatment is required are examined by the Department of Orthopaedics and Traumatology. Examination of the cello performance technique will reveal the physiological disorders that may arise and the effects of these disorders that will complicate the execution and will contribute to its understanding. The purpose of this thesis is to inform players of violoncello about muscular and skeletal system. This thesis will provide all physiological needs and techniques for violoncello playing, orthopaedic diseases encountered during violoncello training with their causes and ways to prevent such diseases, with expert views.