Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı kompozisyon bölümünde Türk müziği eğitiminin yeri
The Place of Turkish music education at the department of composition, Ankara Conservatory, Hacettepe University
  1. Tez No: 85775
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL TUĞCULAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ ANKARA DEVLET KONSERVATUVARİ KOMPOZİSYON BÖLÜMÜNDE TÜRK MÜZİĞİ EĞİTİMİNİN YERİ Mustafa ÇAKAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1999 ÖZET Bu araştırma, kompozisyon bölümü öğrencilerinin, kompozisyon bölümünde aldıkları Türk Müziği derslerinin besteciliklerine nasıl ve ne ölçüde etki ettiğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Bölümü öğrencilerine anket uygulanarak, varolan durumun tespiti yapılmış ve kompozisyon bölümü öğrencilerinin görüşleri saptanmıştır. Anketle sağlanan verilerin çözümlenmesiyle elde edilen bulguların değerlendirilmesi sonucunda; kompozisyon bölümü öğrencilerinin aldıkları Türk Müziği eğitiminin, besteciliklerine yansımasında ve Türk Müziği'ne olan ilgilerinde farklılıklar görüldüğü üzerinde durulmuş ve bazı önerilerde bulunulmuştur. Bilim kodu : 224 18 11 Anahtar Kelimeler : Konservatuvar, Türk Müziği Sayfa Adedi : 69 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Erdal TUĞCULAR
Özet (Çeviri)
THE PLACE OF TURKISH MUSIC EDUCATION AT THE DEPARTMENT OF COMPOSITION, ANKARA CONSERVATORY, HACETTEPE UNIVERSITY Mustafa ÇAKAL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 1999 ABSTRACT The aim of this thesis is to evaluate how and to which extent do the Turkish Music lectures affect the composition ability of students at composition department. In the context of this research, questionnaires were applied to the students at the Hacettepe University, Ankara Conservatory, to determine the current situation and to get the opinions of students. After the analysis of the data obtained through the questionnaires, the results were evaluated. The differences at the reflections of Turkish Music education on the composition ability of students and at their interests on the Turkish music are emphasised and some suggestions for future are made. Science Code Key Words Page Number Advisor 224 18 11 Conservatory, Turkish Music 69 Assis. Prof. Erdal TU?CULAR