The effect of guerrilla advertising on consumer's ad attitude and purchase intention: A study on well-known brands
Gerilla reklamlamanın tüketicinin reklam tutumu ve satın alma niyeti üzerindeki etkisi: Bilinen markalar üzerine bir çalışma
- Tez No: 556416
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezin amacı, müşterilerin reklam tutumlarında ve satın alma niyetlerinde gerilla reklamlamanın rolünü, Türkiye'den elde edilen bir örneklem ve ilgili literatür kapsamında keşfetmektir. Hem reklamlamaya hem de pazarlamaya yeni bir soluk olan ve olağandan farklı bir yaklaşım sunan gerilla reklamlama, geleneksel reklamlamadan farklı olarak, ilgili kişiler yarafından daha rekabetçi olmak ve zaman ve maliyet açısından daha az çaba ile daha çok kişiye ulaşabilmek adına kullanılmaktadır. Gerilla reklamlama, her ne kadar az sayıda insan tarafından faydalanılıp tam anlamıyla keşfedilmemiş olsa da, çok bilinmemesinin yanı sıra, ileriki araştırmalara konu olabilecek bir çok şeye sahiptir. Bu sebeple, bu tez, ilk olarak gerilla reklamlamanın yapısını, uygulanışını ve örneklerini incelemenin yanı sıra, daha sonrasında, 4 adet bilinen marka üzerinde oluşturulmuş bir anket sistemi ile, müşterilerin reklama karşı olan tutumları ve satın alma niyetleri gibi tüketici davranışlarında gerilla reklamlamanın etkilerini incelemiştir. Türkiye'de 18 yaşında ve üstünde olan 264 kişilik bir örnekleme uygulanmış bu anket sistemi ile toplanan ilgili veriler, gerilla reklamlamanın etkisini sınamak için kullanılmıştır. Sonuç olarak bu çalışma, gerilla reklamlamanın özelliklerini inceleyerek ve elde edilen veri yardımı ile etkililiğini sorgulayarak ilgili literatüre katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the role of guerrilla advertising on consumers' advertisement attitudes and purchase intentions on a Turkish sample and related literature. Interpreted as a breath of fresh air and a differential approach on advertising, guerrilla advertising has been implemented by relevant people in their operations in order to be more competitive and reach more people with less effort in the meaning of time and cost, compared to traditional advertising. Although guerrilla advertising has not been explored yet and a small number of people have been benefiting from it, besides being not well-known, guerrilla advertising has a lot to be discovered in further research. Therefore, this thesis was initialized to explore the structure, implementation and samples of guerrilla advertising, then, in order to examine the effect of guerrilla advertising on consumers' behaviors such as their attitudes toward the advertisements and their purchase intentions with the aid of a detailed questionnaire system developed for four well-known brands. By the sets of questionnaires applied to 264 people aged 18 and above in Turkey, data was used to test the effect of guerrilla advertising. Consequently, this study contributes to the guerrilla advertising literature by investigating its features and effectiveness in advertising supported with obtained data.