Göçün güvenlikleştirilmesi: Fransa ve Almanya örneklerinin karşılaştırılması
The securitization of migration: Comparing the examples of France and Germany
- Tez No: 910599
- Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE DİDEM BUHARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu yüksek lisans tezi göçün güvenlikleştirilmesini Fransa ve Almanya örneklerini karşılaştırarak incelemektedir. Çalışmada aşırı sağ partilerin göç algılarına ve bu algıların güvenlik politikalarını nasıl etkilediğine odaklanılmaktadır. Kopenhag Okulu'nun güvenlikleştirme teorisini kullanan tez, göçmenlerin siyasi partiler tarafından nasıl bir tehdit olarak çerçevelendiğini işlemektedir. Araştırma, Fransa ve Almanya'daki aşırı sağ partilerin göçü güvenlikleştirmeye yönelik söylem ve stratejilerindeki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymaktadır. Bulgular, bu partilerin göçmenleri toplumsal güvenlik tehdidi olarak göstermek için benzer söylem ve stratejiler kullanırken, yaklaşımlarında dikkate değer farklılıklar olduğunu göstermektedir. Bu güvenlikleştirme sürecinin, özellikle aşırı sağ partilerin yükselişi bağlamında, Avrupa göç politikaları ve toplumsal güvenlik algıları üzerinde önemli etkileri vardır. Ayrıca tez, Ulusal Birlik'in (RN) ve Almanya için Alternatif'in (AfD) güvenlikleştirme stratejilerini şekillendiren tarihsel ve sosyo-politik bağlamları da incelemektedir. Çalışma, bu partilerin söylem ve politika önerilerinin gelişimini inceleyerek, güvenlikleştirmenin nasıl sadece güncel olaylara karşı bir tepki değil, aynı zamanda siyasi kazanç için stratejik bir araç olduğuna dair kapsamlı bir anlayış sağlamaktadır. Karşılaştırmalı analiz, ulusal kimliğin, ekonomik ve kültürel kaygıların göçle ilgili kamusal söylemi şekillendirmedeki rolünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the securitization of migration by comparing the examples of France and Germany. The study focuses on the immigration perceptions of far-right parties and how these perceptions affect security policies. Using the securitization theory of the Copenhagen School, the thesis examines how immigrants are framed as a threat by political parties. The research reveals the similarities and differences in the discourses and strategies of far-right parties in France and Germany towards securitizing migration. The findings show that while these parties use similar rhetoric and strategies to portray immigrants as a social security threat, there are notable differences in their approaches. This process of securitization has important implications for European migration policies and perceptions of social security, especially in the context of the rise of far-right parties. Additionally, the thesis examines the historical and socio-political contexts that shaped the securitization strategies of the National Rally (RN) and the Alternative for Germany (AfD). By examining the evolution of these parties' discourse and policy proposals, the study provides a comprehensive understanding of how securitization is not just a reaction to current events but also a strategic tool for political gain. The comparative analysis highlights the role of national identity, economic and cultural concerns in shaping public discourse on immigration.