The effects of block-based visual programming on mathematical problem solving and computational thinking
Blok tabanlı görsel programlamanın matematiksel problem çözme ve hesaplamalı düşünme üzerine etkileri
  1. Tez No: 556458
  2. Yazar: YAĞMUR UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ ERKUNT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışma, bilgisayarlar öğrencilerin hesaplama yükünü azalttığında matematiksel problem çözmenin diğer yönleri üzerine daha fazla zaman ve kaynak harcayıp harcamadığını araştırdı. Ayrıca, komputasyonel ortamı kullanan bu öğrencilerin, komputasyonel düşünmelerinde gelişmeler gösterip göstermeyecekleri araştırıldı. Wolfram'ın önerdiği dört adımlı problem çözme çerçevesi, hesaplamaları yapan bilgisayarların, problem çözücünün geleneksel olarak daha az üzerinde durulan diğer adımlara yoğunlaşması için daha fazla fırsat vereceğini öne sürmektedir. Wolfram'ın fikrini araştırmak için bir şehir içi ortaokulundan 32 yedinci ve 36 sekizinci sınıf öğrencisi seçilmiş ve yedinci sınıf kontrol grubu, sekizinci sınıf kontrol grubu, yedinci sınıf deney grubu ve sekizinci sınıf deney grubu olmak üzere dört farklı gruba rastgele atanmıştır. Deney grupları verilen problemleri çözmek için blok tabanlı görsel programlama yazılımı kullanırken, kontrol grupları problem çözümü için kâğıt ve kalem kullanmıştır. Ayrıca, komputasyonel ortamı kullanmanın deney grubunun komputasyonel düşünme puanlarına yansıması bekleniyordu. Eğitim faktörünü ortadan kaldırmak için tüm katılımcılara çalışma öncesi aynı blok tabanlı görsel programlama eğitimi verildi. Sonuçlar, beklenildiği gibi, formülasyon ve hesaplama için blok tabanlı görsel programlama yazılımını kullanan deney gruplarının, zamanlarının çoğunu problemleri formüle etmek için harcadıklarını ve hesaplamalar için çok az zaman harcadıklarını göstermiştir. Öte yandan kontrol grupları, zamanlarının çoğunu problemleri hesaplamada harcadılar ve formülasyon için nispeten daha az zaman harcadılar.
Özet (Çeviri)
The study investigated whether students spent more time and resources on other aspects of mathematical problem solving when computers reduced their computational load. It was also investigated whether those students using the computational environment would show improvements in their computational thinking. A four-step framework of problem-solving Wolfram recommended suggests computers doing the computations would give more opportunity for the problem solver to concentrate on other traditionally less emphasized steps. In order to investigate Wolfram's idea, 32 seventh and 36 eighth grade students were selected from an urban secondary school and randomly assigned to four different groups, namely the seventh-grade control group, the eighth-grade control group, the seventh-grade experimental group, and the eighth-grade experimental group. Experimental groups used block-based visual programming software to solve the given problems, while control groups used paper and pencil to solve the given problems. It was also expected that using the computational environment would reflect in the experimental group's computational thinking scores. Before the treatment was conducted, all participants were given the same block-based visual programming training to eliminate the training factor. The results showed that, as expected, experimental groups, who used block-based visual programming software for formulation and calculation, spent most of their time in formulating the problems and very little time for calculations. The control groups, on the other hand, spent most of their time in calculating the problems and relatively less time for formulation.