Kanser hastalarına bakım veren aile üyelerinin veya yakınlarının bakım verme yüklerinin tespit edilmesi
Thesis Title: Determining Caregiving Burdens of Family Members or Relatives Who are Caregivers of Cancer Patients
- Tez No: 556475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL OZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş ve Amaç: Kanser hastalarına bakım veren aile üyelerinin veya yakınlarının bakım verme yüklerinin tespit edilmesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Hastaya bakım veren aile üyelerinin de bu süreçte desteklenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte olan bu çalışma, MCBÜ Hafsa Sultan Hastanesi Tıbbi Onkoloji Polikliniğine 2016-2017 yılları Kasım ayları arasında başvuran 244 hasta yakınına uygulanmıştır. Araştırma verileri SPSS 15,0 programında sayı, yüzde dağılımı, standart sapma, ortalama, bağımsız gruplarda t testi, ANOVA testi ve ki kare testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların %45,1'inin bakım yükü orta derecede tespit edilmiştir. Ortaokul ve üstü eğitim almış bireylerin bakım yükü, %51,7 ile orta derecede, ilkokul ve altı eğitim düzeyinde olan bireylerin %45,2 ile ileri derecede tespit edilmiştir. Kadınların bakım yükü %40,0 ile ileri seviyede, erkeklerinki %60,9 ile orta seviyede bulunmuştur Sonuçlar: Eğitim düzeyi ilkokul ve altında olan bireylerde bakım yükü yüksek çıkmıştır. Çalışmaya katılan 18-39 yaş arasındaki katılımcıların hastaları için endişe ettikleri tespit edilmiştir. Düşük eğitim düzeyi bireyin kaygılarını yükselteceğinden, hastalık döneminde destek hizmeti almaları gerekmektedir. Toplumda bakım işleri gençlere bırakıldığı için, özellikle gençlerin hastalık bakımı sürecinde desteklenmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: This study was conducted to determine caregiving burdens of family members or relatives who are caregivers of cancer patients. Supporting caregiving family members during this process was also aimed. Material and Method: This definitive study was conducted in relatives of 244 patients who admitted to Manisa Celal Bayar University, Hafsa Sultan Hospital, Medical Oncology Polyclinic between November 2016-November 2017. Data from research were assessed by using number, percentage distribution, standard deviation, mean, independent samples t-test, ANOVA test and chi-square test in SPSS 15.0 program. Results: Caregiving burden of 45.1% of the participants was found moderate. Caregiving burden of individuals with secondary school and higher education was found moderate with 51.7% and those with primary school and lower education was found severe with 45.2%. Caregiving burden of women and men were determined as severe with 40.0% and moderate with 60.9%, respectively. Conclusion: Caregiving burden was identified high in individuals with primary and lower educational level. Among the participants at 18-39 ages are found worring about their patients. As lower educational status might increase an individual's anxiety level, such individuals should be supported during disease period. As caregiving role is attributed to young people in society, particularly youth should be given support throughout disease caregiving.