Zoledronik asidin D-17 köpek osteosarkoma hücre hattında sitotoksik ve apoptotik etkileri
Cytotoxic and apoptotic effects of zoledronic acid in D-17 canine osteosarcoma cell line
- Tez No: 556490
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KIRAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Moleküler Tıp, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Molecular Medicine, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Çalışmamızda; in vitro olarak zoledronik asidin (ZA) D-17 (CCL-183) köpek osteosarkoma (OSA) hücre hattı üzerinde antiproliferatif etkisinin olup olmadığı ve olası hücre ölüm tipinin (apoptoz/nekroz) belirlenmesi amaçlandı. D-17 köpek osteosarkoma hücre hattına uygulanan zoledronik asidin (1 µM, 5 µM, 10 µM, 25 µM, 50 µM, 75 µM, 100 µM) hücre canlılığına etkisi ve IC50 değeri WST-1 canlılık testi ile 24, 48, 72 ve 96 saat inkübasyon sürelerince tespit edildi. WST-1 canlılık analizleri sonuçlarına göre 24 saatte anlamlı bir sitotoksik etki görülmezken (p≥0,05), ZA'nın IC50 değerleri 48. saat, 72. saat ve 96. saat için sırası ile 82,5 µM, 26,0 µM ve 17,6 µM olarak hesaplandı. ZA'nın hücrelerin koloni oluşturma yeteneklerine etkisi kristal violet, mineral içeriği üzerine etkisi alizarin kırmızısı boyaması ile gösterilirken, ZA'nın ekstraselüler ve intraselüler alkalen fosfataz aktivitesine olan etkisi ise spektrofotometrik yöntemle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to determine whether zoledronic acid (ZA) has antiproliferative effect on D-17 (CCL-183) canine osteosarcoma (OSA) cell line in vitro and to determine possible cell death type (apoptosis/necrosis). The effect of zoledronic acid (1 μM, 5μM, 10 μM, 25 μM, 50 μM, 75 μM, 100 μM) on cell viability of the D-17 canine osteosarcoma cell line and the IC50 value were determined during 24, 48, 72 and 96 hours incubation time with the WST-1 viability test. According to the results of WST-1 vitality analysis, no significant cytotoxic effect was observed in 24 hours (p≥0,05), the IC50 values of ZA were calculated as 82,5 µM, 26,0 µM and 17,6 µM respectively for 48 th hour, 72 th and 96 th hours. The effect of zoledronic acid on the colony forming ability of the cells was shown by crystal violet, on mineral content with alizarin red staining while the effect of ZA on extracellular and intracellular alkaline phosphatase activity was measured by spectrophotometric method.