Investigation the effects of hydrogen sulfide treatment on glia-mediated neuroinflammation in hypertension
Hipertansiyonda glia aracılı nöroinflamasyonda hidrojen sülfür tedavisinin etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 556516
  2. Yazar: BAŞAK DONERTAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR SIRMAGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Otonom nöral yolakların aktivasyonu hipertansiyon patogenezinde önemli rol oynamaktadır. Hipotalamik paraventriküler nükleus (PVN) kan basıncı ve semptatik aktivitenin kontrolünde önemli bir kardiyoregülatör merkezdir. Hidrojen sülfür (H2S) nöromodülatör, antiinflamatuvar, antioksidan ve antihipertansif özelliklere sahip endojen bir moleküldür. Bu araştırmada, kronik intraserebroventriküler (icv) sodyum hidrosülfit (NaHS) uygulamasının, sıçanlarda, anjiyotensin (Ang) II ile indüklenen hipertansiyon ve sempatik aktivite artışı üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Erişkin, erkek, Sprague Dawley sıçanların abdominal aortuna kan basıncı ölçümü için radyotelemetri transmitterleri yerleştirilmiştir. Bazal kan basıncı ölçümlerinin ardından sıçanlar rastgele 6 gruba ayrılmıştır (i) Kontrol; (ii) Hipertansiyon (HTN); (iii) icv 30 nmol/s NaHS; (iv) icv 30 nmol/s+HTN; (v) icv 60 nmol/s NaHS; (vi) icv 60 nmol/s NaHS+HTN. HTN oluşturmak için sıçanlara subkütan (sc) olarak yerleştirilen mini ozmotik pompalar aracılığıyla 4 hafta boyunca kronik Ang II (200 ng/kg/dk) uygulanmıştır. Icv NaHS ya da icv PBS, sc Ang II ya da salin infüzyonuyla eş zamanlı olarak uygulanmıştır. Deney sonunda sıçanların beyin, kalp dokuları ve kan ve serebnospinal sıvıları (SS) analiz için toplanmıştır. HTN grubuyla karşılaştırıldığında, 4.
Özet (Çeviri)
Activation of autonomic neural pathways plays a significant role in pathogenesis of hypertension (HTN) and the paraventricular nucleus (PVN) is a major cardioregulatory brain region in regulating blood pressure (BP) and sympathetic nerve activity (SNA). Hydrogen sulfide (H2S) is an important gaseous signaling molecule with neuromodulatory, anti-inflammatory, anti-oxidant and anti-hypertensive effects. The aim of this study was to explore whether chronic intracerebroventricular (icv) infusion of NaHS, an H2S donor, would alleviate BP increase and sympathetic overactivity in Angiotensin (Ang II)-induced hypertensive rats via attenuation of neuroinflammation. Adult, male, Sprague Dawley rats were implanted with radiotelemetry transmitters in the descending aorta. Following baseline BP measurements, rats were divided into 6 groups: (i) Control; (ii) HTN; (iii) 30 nmol/h NaHS; (iv) 30 nmol/h NaHS-treated HTN (v) 60 nmol/h NaHS; (vi) 60 nmol/h NaHS-treated HTN rats. HTN was induced by chronic infusion of Ang II (200 ng/kg/min) for 4 weeks using subcutaneously placed mini-osmotic pumps. Icv NaHS or phosphate buffered saline (PBS) was administered simultaneously with subcutaneuos Ang II or saline infusion. At endpoint, brain and heart tissues and plasma and cerebrospinal fluid (CSF) were collected for further analysis.