Adana ili ve çevresinde avcı orius (Hemiptera: Anthocoridae) türleri, bazı yazlık sebzelerde Thripslerle (Thysanoptera) birlikte popülasyon değişimleri ve Orius vicinus (Ribaut)'un bazı biyolojik özellikleri
Predatory orius (Hemiptera: Anthocoridae) species in Adana province, their population fluctations with Thrips (Thysanoptera) species on summer vegetables, and some biological characteristics of Orius vicinus (Ribaut) at laboratory conditions
  1. Tez No: 556554
  2. Yazar: SERKAN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ATAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada, Adana ili ve çevresinde Orius ve thrips türleri ile mevsimsel yaygınlıkları, yoğunlukları ve ayrıca açık alanda bazı yazlık sebze türlerinde popülasyon değişimleri incelenmiştir. Bunun yanında laboratuvar çalışmalarıyla da Orius vicinus (Ribaut)'un bazı biyolojik özellikleri araştırılmıştır. Yapılan sörvey çalışmaları sonucunda Orius niger Wolff'in en yaygın avcı türü olduğu bulunmuştur. Bu çalışma kapsamında 27 adet thrips türü belirlenirken, en fazla tespit edilen tür Frankliniella occidentalis (Pergande) olmuş ve onu Thrips hawaiiensis (Morgan, 1913) izlemiştir. Popülasyon takibi çalışmalarında ergin thripsler en fazla patlıcandan, sonrasında ise biber ve domatesten örneklenmiştir. Ergin thrips ve larvalarının genelde popülasyon seviyeleri düşük olup, ekonomik zarar eşiğine ulaşmadıkları saptanmıştır. Av: avcı oranları dikkate alındığında Orius türlerinin thrips türlerini baskılamada önemli bir faktör olabileceği kanaatine varılmıştır. Orius vicinus'un yumurta verimi açısından en etkin olduğu sıcaklığın 25°C ve gün uzunluğunun ise 14 s olduğu belirlenmiştir. Bu türün kısa gün koşullarında üreme diyapozuna girmediği, özellikle sıcaklığın yumurta bırakmasını etkilediği ve 15°C'nin üzerindeki sıcaklıklarda böceğin yumurta bırakabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the seasonal abundance and densities of Orius and thrips species on different crops and their population fluctuations on summer vegetables were determined in Adana Province. Additionally, some biological parameters of Orius vicinus (Ribaut) have been investigated with laboratory studies. As a result of surveys, it was found that Orius niger Wolff was the most common predator species. A totally 27 Thysanoptera species were determined, Frankliniella occidentalis (Pergande) was found to be most common, this thrips followed by Thrips hawaiiensis (Morgan, 1913). The adult thrips species were sampled mostly from flowers of eggplants. Population of thrips adults and larvae have not reached to economic threshold level during the sampling period. Considering the prey: predator ratios (less than 50 thrips per Orius species) may be an important regulating factor in suppressing of thrips species. 25 ° C and 14 s day length were favorable conditions for reproduction of O. vicinus. This predatory species did not enter into the reproductive diapause in short day conditions, and the temperature affects egg laying behaviour. Orius vicinus could lay eggs at temperatures above 15 ° C.