Yeşilova Höyüğü çevresinde Neolitik-Tunç Çağ Dönemleri'nde evcil ve yaban domuzları bulgularına dair etnozoolojik çalışma
Ethnozoological study on the findings of domestic and wild boars in Yeşilova Höyük During Neolithic and Bronze Age
- Tez No: 841211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER DERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Arkeometri, Archeology, Archaeometry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Batı Anadolu coğrafyası, İzmir ili içinde yer alan Yeşilova ve Yassıtepe Höyük'lerinde Neolitik'ten Tunç Çağı sonuna kadar metrik ölçümler sonucunda tespit edilen evcil ve yaban domuzu kemiklerinin antrozoolojik açıdan değerlendirilmesi ve karşılaştırılması tez kapsamında ele alınmıştır. Yeşilova ve Yassıtepe'deki bulguları çevre yerleşimlerle karşılaştırmak adına Batı Anadolu'da yer alan Neolitik, Kalkolitik ve Tunç Çağı'na tarihlendirilen toplamda 21 yerleşim yerinde yapılan zooarkeolojik çalışmalara da ayrıntılı olarak değinilmiştir. İncelenen yerleşimlerde hayvan kalıntılarından yola çıkarak toplumun diyeti yorumlanmaya çalışılmıştır. Evcil ve yabani hayvan türlerinin varlığı tespit edilmiş olup avcı toplayıcılık faaliyetlerinin yanı sıra hayvancılığın da toplum için önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Yeşilova ve Yassıtepe'de incelenen ve ölçümleri yapılan domuz kemiklerinin sonuçları diyagramda oluşturulan grafik ile evcil ve yabani olarak ayrımı yapılmıştır. Bu sonuçtan hareketle her iki yerleşimdeki genel mimari plan üstüne tabakalara göre işaretlenen kemik türleriyle, hangi tabakalarda kemik yoğunluğunun fazla olduğunu görmemizi ve doğrudan insan-hayvan arasındaki etkileşimi daha kolay bir şekilde yorumlamayı sağlamaktadır. İncelenen domuz kemiklerinin grafik ve çizimlerle desteklenerek görselleştirilmesi analiz sonuçlarının daha anlaşılır kılmaktadır. Batı Anadolu'da başta Yeşilova ve Yassıtepe olmak üzere farklı dönemlerdeki toplumların yaşam tarzı, beslenme alışkanlıklarını ve çevre kültürlerle olan etkileşimlerini anlamak amaçlandırılıp sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the anthrozoological evaluation and comparison of domestic and wild boar bones identified by metric measurements from the Neolithic to the end of the Bronze Age at Yeşilova and Yassıtepe mounds in the province of İzmir in Western Anatolia. In order to equate the findings at Yeşilova and Yassıtepe with the surrounding locations, zooarchaeological studies handled at 21 settlements dating to the Neolithic, Chalcolithic and Bronze Age in Western Anatolia are also discussed in detail. In the settlements viewed, it was tried to comment the diet of the society based on animal remains. The entity of domestic and wild animal species was determined and it was concluded that animal husbandry was important for the society in addition to hunter-gatherer activities. The results of the pig bones viewed and restrained at Yeşilova and Yassıtepe were divided into domesticated and wild pig bones in a diagram. Based on this result, the bone types marked on the general architectural plan of both locations according to the layers allow us to see in which layers the bone intensity is high and to interpret the interactive relation between human and animal more easily. The visualization of the examined pig bones, supported by graphs and drawings, makes the results of the analysis more understandable. It was aimed and concluded to understand the life-style, feeding habits and interactions with the surrounding cultures of the societies of different periods in Western Anatolia, especially Yeşilova and Yassıtepe.