The role of the emperor in postwar japan: An analysis of Emperor Showa's addresses at parliament openings
Savaş sonrası Japonya'da imparatorun rolü:İmparator Showa'nın parlamento açılışındaki adreslerinin analizi
  1. Tez No: 556678
  2. Yazar: REYHAN SİLİNGAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Tarih boyunca dünyanın en eski ve hala devam eden monarşisine sahip olan Japonya'da imparatorlar sürekli değişmiştir. Fakat bir soru aynı kalmaktadır: İmparatorun liberal demokrasiye sahip çok gelişmiş bir ülkede rolü tam olarak nedir? Bu tez, sürekli sorulan bu soruyu, 1947 ve 1988 yılları arasında Japon Parlamentosu açılış törenlerinde imparator Showa'nın konuşmalarının söylem analizi ile cevaplamaya çalışacaktır. Bu tez, II. Dünya Savaşı sırasında Japon yayılmacılığında oynadığı düşünülen rol açısından sıkça tartışılan isimlerinden biri olan imparator Showa'nın hükümdarlığının içeriğini ortaya koyarak, imparatorun aslında sadece sembolik bir figür olmadığını göstermektedir. Bu tez nihai olarak imparatorun birleştirici bir güce sahip olduğunu, Japonya'nın kolektif hafızasına hizmet ettiğini ve dolayısıyla ülkenin istikrara kavuşmasına katkıda bulunduğunu ampirik bulgularıyla kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Japan has the oldest and yet still continuing monarchy in the world. Despite the change of the emperors along with Japanese history, the question remains the same: What precisely is the role of the emperor in a highly developed country with liberal democracy? This thesis will attempt to answer this continuously asked question with a discourse analysis of Emperor Showa's addresses at the opening ceremony of the National Diet (Japanese parliament) between 1947 and 1988. By putting forward the context of the Showa emperor, one of the most controversial figures in modern times in terms of the role he is believed to have played in the decade of Japanese expansionism during WW II, this thesis will argue that the emperor is not a mere symbolic figurehead. This thesis will ultimately prove with its empirical findings that the emperor serves the collective memory of Japan possessing an integrative power and thus contributes to the stabilization of the country.