Hüseyin Nihal Atsız'ın Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor adlı romanlarının eleştirel söylem biçembilim ışığında incelenmesi
Review of 'Bozkurtlarin Ölümü' and 'Bozkurtlar Diriliyor' by Hüseyin Nihal Atsiz in the light of critical discourse stylistics
  1. Tez No: 556715
  2. Yazar: SEYFETTİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM ÖÇALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Batı'da 1960'lardan itibaren gelişim gösteren söylem çözümlemesi, günümüzde farklı alanlarda da uygulanmakta olan bir metin tahlil yöntemidir. Dili, bir yapı olarak gören yapısalcı yaklaşım, söylemi de parça-bütün ilişkisi içinde ele alınabilir kabul eder. Bu sebeple söylemi oluşturan biçemde yer alan unsurlar bütüne dair çıkarsamalar yapmaya elverir. Türkiye Türkolojisi alanında oldukça yeni sayılabilecek söylem çözümlemesi ile ilgili çalışmaların hem nicelik hem de nitelik açısından yeterli olduğunu söylemek mümkün değildir. Biçembilim, ilk olarak dilbilimi altında çalışma sahası bulurken daha sonra müstakil bir bilim dalı olarak değerlendirilmiştir. Eleştirel söylem Biçembilim, Haynes tarafından sistemli hale getirilmiştir ve söylem odaklı analizler yapmaktadır. İncelenen metnin yüzeysel yapısında bulunan dilbilgisi yapıları vasıtasıyla metnin derin yapısında mevcut olan ideolojiyi açığa çıkarmaya çalışan bu yöntemle okuyucunun öznel yorumlarda bulunmasına imkân sağlanır. Bu çalışmada Hüseyin Nihal Atsız'ın Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor adlı romanları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Metnin yüzey yapısını meydana getiren dil unsurları ortaya konularak bu ögeler aracılığıyla yazarın söylemi analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The discourse analysis, which has made progress since the 1960s in the Western world, is a method of text analysis that is presently applied in different fields. The structuralist approach, which considers language as a structure, accepts the discourse in a manner that can be embraced in the context of meronymy. Therefore, the elements that form the discourse allow us to make inferences about the whole. It is not possible to say that the studies related to discourse analysis which is quite new in the field of Turkey's Turkology are sufficient in terms of both quantity and quality. Stylistics was originally considered as a linguistic field of study and later it was interpreted as an independent branch of science. Critical discourse Stylistics has been systematized by Haynes and conducts discourse-oriented analysis. This method, which is in pursuit of revealing the ideology that exists in the deep structure of the text through the grammatical structures in the superficial structure of the text, gives the readers the opportunity to infer subjective remarks. In this study, the novels“Bozkurtların Ölümü”and“Bozkurtlar Diriliyor”by Hüseyin Nihal Atsız are comparatively examined. The elements of the language that constitute the surface structure of the text have been put forth and the discourse of the author has been analyzed through these elements.