Hüseyin Nihal Atsız'ın romanlarındaki mitolojik unsurlar ve eski Türk dini inançları
Mythological elements in Hüseyin Nihal Atsız's novels and old Turkish religious beliefs
  1. Tez No: 939652
  2. Yazar: ESMA NUR TAYTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUŞEN ALİZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Türk halk edebiyatı alanında önemli bir yere sahip olan mitolojik unsurlar ve eski Türk dini inançları, Hüseyin Nihal Atsız'ın romanlarında da kendine önemli bir yer bulmaktadır. Hüseyin Nihal Atsız'ın romanları, Türk milliyetçiliğini merkeze alarak bizlere edebi, tarihi ve kültürel bir zenginlik sunmaktadır. Hüseyin Nihal Atsız'ın romanlarındaki mitolojik unsurlar yer yer İslami unsurlar da barındırmaktadır. Özellikle Deli Kurt ve Ruh Adam romanlarında eski Türk dini inançlarında bulunan mitolojik unsurlar ile İslami unsurların iç içe geçtiği ve kaynaştığı görülmektedir. Tez çalışmamızda, çalışmamızın odak noktasını oluşturan mitolojik unsurlar ve eski Türk dini inançları, Hüseyin Nihal Atsız'ın romanlarından alınan örneklerle kapsamlı bir biçimde incelenip sunulmaktadır. Bu tez çalışmasında bulunan mitolojik unsurlar ve dini inançları, Türk dünyası halkları için ortak kültürel payda oluşturmaktadır. Çalışmamızda ilk olarak, Hüseyin Nihal Atsız'ın Bozkurtların Ölümü, Bozkurtlar Diriliyor, Deli Kurt ve Ruh Adam romanlarındaki mitolojik unsurlar ve mitolojik tipler ele alınmaktadır. Çalışmamızın son bölümünde ise bahsettiğimiz romanlardaki eski Türk dini inançları tespit edilmekte olup ele aldığımız romanlar, tespit ettiğimiz eski Türk dini inançlarına göre irdelenmektedir. Çalışmamızda genel bir ifadeyle söylersek eğer; Hüseyin Nihal Atsız'ın kaleme aldığı ve bizim incelediğimiz bütün romanlarda, mitolojik unsurların ve eski Türk dini inançlarının bulunduğu ve bunların İslamiyet öncesi sözlü kültür geleneği ve edebiyatını yansıttığı görülmektedir. Çalışmamızın ana merkezi olan mitolojik unsurlar ve eski Türk dini inançlarının hala günümüzdeki Türk toplumlarında da etkisini ve önemini yitirmediği bu çalışmada açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Mythological elements and old Turkish religious beliefs, which have a prominent place in the field of Turkish folk literature, also find a prominent place in the novels of Hüseyin Nihal Atsız. Hüseyin Nihal Atsız's novels offer us a literary, historical, and cultural richness by focusing on Turkish nationalism. The mythological elements in Hüseyin Nihal Atsız's novels sometimes contain Islamic elements. Especially in his novels Deli Kurt and Ruh Adam, it is seen that the mythological elements found in old Turkish religious beliefs and Islamic elements are intertwined or merged. In our thesis, the mythological elements and old Turkish religious beliefs that constitute the focus of our study are examined and presented in a comprehensive manner with examples taken from Hüseyin Nihal Atsız's novels. The mythological elements and religious beliefs found in this thesis constitute a common cultural denominator for the peoples of the Turkish world. In our study, fistly, the mythological elements and mythological types in Hüseyin Nihal Atsız's novels Bozkurtların Ölümü, Bozkurtlar Diriliyor, Deli Kurt and Ruh Adam are discussed. In the last part of our study, the old Turkish religious beliefs in the novels we mentioned are determined and the novels we have examined are examined according to the old Turkish religious beliefs we have determined. If we put it in the generel terms in our study; it is seen that in all the novels written by Hüseyin Nihal Atsız and examined by us, there are mythological elements and old Turkish religious beliefs and that these reflect the pre-Islamic oral culture tradition and literature. It is clearly seen in this study that the mythological elements and ancient Turkish religious beliefs, which are the main focus of our study, have not lost their influence and importance in Turkish folk literature and still in today's Turkish societes.