Günümüz Türkiye'sinde 'ev hanımları' ve sorunları
Housewives' and their problems in today's Turkey
- Tez No: 556722
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAYFUN AMMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Sanayi Devrimi ile meydana gelmiş olan kapitalist üretim tarzı, özel alan ve kamusal alan ayrımını da beraberinde getirmiştir. Erkek kamusal alanda çalışırken, kadın özel alan olarak tabir edilen evde, ev işlerinin sorumluluğunu ve çocukların bakımını üstlenmektedir. Toplum, kültür ve değerleri ekseninde erkek ve kadına çeşitli roller atfedebilmektedir. Toplumsal cinsiyete dayalı iş bölümünün oluşması ile birlikte de“ev kadını/ev hanımı”kavramı ortaya çıkmıştır. Ev hanımlığı bazı dönemlerde arzu edilirken, bazı dönemlerde değerinin çalışan kadına göre belirlendiği bir konum olmuştur. Ev hanımları zamanının çoğunu ev içerisinde geçirmektedir. Mesai saatleri, tatilleri yoktur. Tüm bu olumsuzluklar kadının emeğini görünmez hale getirmektedir. Bu noktada ev hanımlarına olan bakış açısı, kadınların kendilerini algılama biçimleri ve yaşadıkları sorunları tespit etmek önem arz etmektedir. Bu çalışma günümüz Türkiye'sinde ev hanımlarının sorunlarının uygulamalı olarak araştırılmasıyla oluşturulmuştur. Çalışma kapsamında veriler; literatür taraması, gözlem ve görüşme formu yolu ile elde edilmiştir. Nitel veri analizi yöntemi esas alınarak yarı yapılandırılmış mülakat tekniği ile İstanbul ili içerisinde yaşayan 16 ev hanımıyla (hali hazırda gelir getiren bir işte çalışmayan) 11.02.2019-04.03.2019 tarihleri arasında, sorunlarına yönelik derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada ev hanımlarının sorunları bütüncül açıdan incelenmiştir. Çalışma sonucunda ev hanımlarının çeşitli sorunlarının olduğu, bu sorunların daha önce bir işte çalışıp çalışmamaya, ekonomik duruma, aile ilişkilerine bağlı olarak değişiklik gösterdiği görülmüştür. Ev hanımlarının ev hanımlığına dair görüşleri, aynı zamanda ailevi, sosyal, ekonomik, psikolojik sorunlarına ait sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda ev hanımı tipolojileri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The capitalist mode of production that emerged by the Industrial Revolution brought about the distinction between private space and public space. While the male works in the public sphere, the female takes responsibility for housework and the care of children in the location referred to as a private field, in the house. The society, in terms of culture and values, may assign various roles to men and women. With the formation of a gender-based division of labor, the concept of“housewife”has emerged. While housewifery has been desirable in some periods, it has been a position that its value is determined according to the working woman in the other periods. Housewives spend most of their time in the house. They do not have working hours and holidays. All these negativities make woman's effort invisible. At this point, it is important to determine the point of view of housewives, the ways they perceive themselves and their problems. This study has been established by practically investigating the problems of housewives in today's Turkey. Within the study the data have been obtained through literature review, observation and interview form. Based on the qualitative data analysis method, in-depth interviews have been conducted, on the basis of semi-structured interview technique, with 16 housewives (who do not currently work in an income-generating job) living in the city of Istanbul between the dates of 11.02.2019 and 04.03.2019. In this study, the problems of housewives have been examined from a holistic perspective. As a result of the study, it has been seen that housewives have various problems and these problems have changed depending on whether they worked in a job before, the economic situation and family relations. The opinions of housewives about housewifery, also their family, social, economic and psychological problems have been reached. As a result of the research, the typologies of housewife were established.