Sis kaynaklı trafik kazalarının azaltılmasında görüntü işleme teknikleri
Image processing techniques for reducing fog-induced traffic accidents
- Tez No: 556721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR HÜSEYİN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte ulaşım olanakları son derece artmış ve insanlık için büyük bir önem kazanmıştır. Ulaşımdaki gelişmelerden en çok payını alan karayolları dünya üzerinde büyük bir çoğunluk ile en çok kullanılan ulaşım türüdür. Maalesef ulaşım olanaklarının gelişmesini, ulaşım güvenliğindeki gelişmeler paralel olarak izleyememiş ve dünyada her yıl büyük bir çoğunluğu karayollarında gerçekleşmek üzere ulaşım kazalarında her yıl milyonlarca kişi hayatını kaybetmektedir. Karayollarındaki kazalara çeşitli etkenler sebep olmaktadır. Bu etkenlere alkol, aşırı hız, araç kusurları ve kötü hava koşulları örnek olarak verilebilir. Bu çalışmada kötü hava koşullarından biri olan sisin kazalara etkisini azaltmak amaçlanmıştır. Günümüzde puslu/sisli görüntüyü iyileştiren birçok yöntem mevcuttur. Bu çalışmada en modern ve en iyi sonuç veren yöntemler MATLAB ortamında incelenerek, sürücü destek sistemi için en uygun olanı belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan testler şunu göstermektedir ki, bu çalışmamızda önce çıkan MSP yöntemi, sürücü destek sistemine uygulandığında sürücülerin sisli havadaki endişelerini ve kazaları azaltacağı açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, transportation facilities have increased greatly and it has gained importance for humanity. Highways that receive the largest share of development in transportation are the most commonly used type of transportation with a large majority in the world. Unfortunately, the development of transport facilities and the developments in transport safety could not improve collaterally. Every year, transportation accidents, a great majority of the world occur on the roads cause millions of people to die. There are various causes of accidents on highways. These include alcohol, over speed, vehicle imperfections, and bad weather conditions. In this thesis, it is aimed to decrease the fog-induced accidents that is one of the bad weather conditions. Nowadays, there are many ways to improve misty/foggy image. In this study, the most modern and best performing methods were examined in MATLAB program and the most suitable for driver support system was determined. Tests show that it is clear when the MSP method, which achieved best results in this study, is applied to the driver support system, obviously, the worries of drivers and accidents will be reduced.