About the artistic and performing features of violin works of Gara Garayev
Kara Karayev'in keman eserlerinin performas ve teknik açıdan incelenmesi
  1. Tez No: 556729
  2. Yazar: CEYLA GANİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. GÜRER AYKAL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Music, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kara Karayev (Gara Garayev)'in eşsiz müzik yetenekleri, 20. yüzyıl Azerbaycan müziğinde yeni bir sayfa açtı. Geleneksel ve modern müziği birleştiren Karayev, yaptığı bestelerde alışılmadık bir tarz benimsedi. Yeni temalar ve yeni simgeler, Karavey'in Azerbaycan müziğine getirdiği reformlardan bazıları olarak örnek gösterilebilir. Ulusal bale, koro ve oda müziğindeki başarılarının yanı sıra keman piyano sonatı ve keman konçertosunda da ses getiren sonuçlar ortaya çıkardı. Bu çalışmalar, Karayev müziğinde, geleneksel ve modern tınıların iç içe geçtiğini bir kez daha göstermişlerdir. Eserler, Karayev müziğinin temel özelliklerini yansıtırken aynı zamanda 20. Yüzyıl bestecilik metotları olan; neo-klasik ve seri tekniklerle bestelenerek tarihteki yerlerini almışlardır. Hem keman piyano sonatı hem de keman konçertosunda, Karayev Doğu ve Batı müziğini sentezlemiş ve yeni bir perspektif sunmuştur. Keman piyano sonatı içerisinde geçmişin saklı izlerini görebileceğimiz gibi modern müziğin parçalarını da rahatlıkla gözlemleyebiliriz. Karayev, alışılmadık uygulamaları ve kendine has tekniği ile Azerbaycan müziğine yeni bir bakış açısı getirmiştir. Eserleri bir bütünlük içinde şekillenmiştir. Çalışmaları, hem ulusal müzikten hem de klasik ve çağdaş müzikten parçalar barındırıyorlardır. Kara Karayev geçmişin izlerini de taşıyarak günümüz tekniklerini kullanmış ve yaratıcı bir bütünlük ortaya çıkarmıştır. Bu sentez ulusal müzik felsefesini ve Batı'nın tür ve formlarını sembolize etmektedir. Böylece, estetik kuralları, geleneksel uygulamaları ve modern müziğin özelliklerini – 12 ton müziği gibi- kendi eserlerine göre uyarlamış ve Azerbaycan müziğine yenilik katmış ve yeni bir seviyeye çıkartmıştır.
Özet (Çeviri)
Garayev's unique talents of music opened a new page in Azerbaijan's music of 20th century. He adapted an untypical way of making music in which he was able to combine the traditional and the modern type. There are several substances that were brought in music of Azerbaijan by Garayev such as new themes, new images, and new means of composing. He achieved success not only in the areas of the national ballet, choral, and chamber music but also panned out well considering sonata for violin and piano and the violin concerto. These works represents main aspects and characteristics of Garayev's music like implementation of national traditions while applying new methods of the 20th century, specifically neo-classicism and serial technique. In both sonata for violin and piano and the violin concerto, he reflects a perspective of synthesis of the two musical systems that are the Eastern and the Western. Hidden features of the past reveal while the means of modern music are observable in sonata for violin and piano. That is why, one can claim that Azerbaijani music was enriched by Garavey through his unusual implementations of new modern techniques. The work is shaped by some common features which provides an opportunity to unite all its parts internally in order to create true unity. Individual uniqueness of harmonic language, great quality of linear motions, and polyphonic forms are all used featly by the composer. Hence, while one senses the qualities and characteristics of the national musical language, s/he is able to experience classical and contemporary music in this work. Gara Garayev carries the outputs of the past and conceives an innovative synthesis where those outputs meet present techniques. This synthesis symbolizes the national musical thought with mostly Western patterns of genres and forms. Thus, with his high unmatched genre, in which esthetical principles, rules of traditional, and aspects of modern music such as twelve-tone system exist, Azerbaijan's music was enriched and transported into a new level.