Çalışma yaşamında ayrımcılık: LGBT'lere yönelik bir araştırma
Discrimination in work life: A research regarding the LGBT+ employees
- Tez No: 556730
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU ACAR ERDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, Türk çalışma yaşamında cinsel yönelim ayrımcılığına odaklanmaktadır. Tez kapsamında aktif olarak çalışma hayatı içinde olan LGBT+ bireylerin cinsel yönelimlerinden dolayı karşılaştıkları ayrımcı davranışların var olup olmadığının ve var ise bunların neler olduğunun ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Tasarlanan nitel araştırma kapsamında toplam 17 LGBT+ birey ile yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerden elde edilen veriler betimsel analiz yoluyla analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, LGBT+ bireylerin çalışma yaşamında cinsel yönelimlerinden dolayı işe alma/işten çıkarma gibi formel ve küçümseme/hakarete uğrama gibi informel ayrımcılığa uğradığını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, LGBT+ bireylerin ayrımcı davranışlarla başa çıkabilmek için genellikle çalışma hayatında cinsel kimliklerini gizleme eğiliminde oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the sexual orientation discrimination in the Turkish work life. Within the scope of the thesis, it is aimed to determine whether there are any discriminatory behaviors aganist LGBT + emplyoees who are in active work life due to their sexual orientation and to reveal what they are if there are any. A semistructured interview was conducted with a total of 17 LGBT + emplyoees within the scope of the designed qualitative research. The findings of the study indicate that LGBT+ employees in the work life have been subjected to formal discrimination in recruitment / dismissal processes and to informal discrimination through disdain / insult because of their sexual orientation. However, it has been found out that LGBT employees tend to conceal their sexual orientations in their work life in order to cope with discriminatory behaviors.