Yurtdışı ve Türkiye kaynaklı yerel ekmeklik ve makarnalık buğday genotiplerinin fonksiyonel markörler ile karakterizasyonu
Characterization of foreign originated bread and durum wheat landraces using functinal markers
- Tez No: 556754
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA DUMLUPINAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 49
Özet
Buğday (Triticum spp.), gramineae familyasında yer almakta olup geçmişten günümüze tarımı yapılan özellikle insan beslenmesinde önemli bir yer alan tek yıllık otsu bir bitkidir. Bu çalışmada 59 buğday (55 ekmeklik ve 4 makarnalık) genotipi sarı pas, kahverengi pas, kara pas, külleme ve fusaryum başak yanıklığı hastalıklarına dayanıklılık genleri ile yüksek protein, gluten mukavemeti ve bin tane ağırlığı gibi kalite özellikleri ile ilgili allellere özel 14 SSR primeri ile taranmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, yüksek protein Gpc-B19 (UHW89 primeri) 59 genotipte, kahverengi pas Lr34 alleli (XGWM130 primeri) 16 genotipte, fusaryum başak yanıklığına dayanıklılık alleli (XGWM129 primeri) dört genotipte, Sarı pasa dayanıklılık allelleri Yr15 (XGWM18 primeri) 17 genotipte, Yr45 (XGWM47 primeri) 17 genotipte, Kara pasa dayanıklılık alleli Sr49 (SUN479 ve SUN 209 primeri) sırasıyla 19 ve 33 genotipte istenilen bant uzunluğunu vermiştir. Araştırmada, 14 markör toplam 68 adet allel üretmiş olup bunlardan 67 tanesi polimorfik bant üretirken, 1 tanesi ise monomorfik olmuştur. Ortalama allel sayısı ise 4.78 olarak tespit edilmiş olup ortalama polimorfizm bilgi içeriği (PIC) 0.57 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Wheat (Triticum spp.) is belong to gramineae family and cultivated for centuries especially as human food. In the study 59 wheat genotypes (55 bread and 4 durum wheat) were screened for stripe rust, leaf rust, stem rust, powdery mildew, fusarium head blight, high protein content, gluten strength and thousand kernel weight traits by 14 SSR markers. According to the results, high protein content allele Gpc-B19 (UHW89 primer) was identified in all genotypes, while leaf rust resistance allele Lr34 (XGWM130 primer) detected in 16 genotypes and the XGWM129 primer related with fusarium head blight resistance determined in four genotypes. The yellow rust resistance alleles Yr15 (XGWM18 primer) was detected in 17 genotypes and Yr45 (XGWM47 primer) identified in 17 genotypes, while stem rust resistance allele Sr49 (SUN479 and SUN 209 primers) detected in 19 and 33 genotypes respectively.