Obstetrik triyaj aciliyet skalası uyarlanması ve uygulama etkililiğinin değerlendirilmesi
Obstetric triage acuity scale adaptation and evaluation of application effectiveness
- Tez No: 556866
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE KABUKCUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç:Obstetrik Triyaj Aciliyet Skalası'nın geçerlik ve güvenirliğini test etmek ve uygulama etkililiğinin değerlendirilmesini incelemektir. Yöntem:Araştırma, metodolojik olarak iki bölümden oluşmaktır. Birinci bölümde; Obstetrik Triyaj Aciliyet Skalası'ın geçerlik-güvenirlik çalışması 10 triyaj hemşiresi ile 160 obstetri acil senaryosu üzerinden yapılmıştır. İkinci aşamada; Obstetrik Triyaj Aciliyet Skalası'nın uygulama etkililiğinin değerlendirmesi ile 350 kadınla yapılmıştır. Veriler; Triyaj Senaryoları, Kişisel Özellikler Soru Formu ve Obstetrik Triyaj Aciliyet Skalası kullanılarak toplanmıştır. Veriler kappa, ki-kare, spearman korelasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular:Obstetrik Triyaj Aciliyet Skalası iç geçerliği incelemesinde, dil ifade açısından madde içerik indeksi 0.983 ve ölçek içerik indeksi 0.863 olarak bulunmuştur. Obstetrik Triyaj Aciliyet Skalası basit kappa değeri: 0.795 ve ağırlıklı kappa değeri: 0.918 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective:This study was conducted in order to test the reliability and validity of Obstetric Triage Acuity Scale (OTAS), evaluate the effectiveness of the application. Method:This study is composed of two parts methodologically. In the first chapter; The validity-reliability study of the Obstetric Triage Acuity Scale was performed with 10 triage nurses and 160 obstetric emergency scenarios. In the second stage; The evaluation of the effectiveness of the obstetric triage acuity scale was performed with 350 women. The data were collected using the Personal Features Questionnaire and the Obstetrics Triage Acuity Scale. Data were evaluated by using kappa, chi-square and spearman correlation analysis. Results:In the internal validity analysis of Obstetric Triage Acuity Scale, in terms of language expression item content index was found as 0.983 and scale content index was 0.863.