Lojistik sektörü ile ilişkili unsurların lojistik istihdamına etkisi: Konya-Karaman bölgesi üzerine bir araştırma
The effect of elements related with logistics on logistics employment: A research on Konya-Karaman region
  1. Tez No: 556891
  2. Yazar: YASİN ÖCAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA TAŞEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Küreselleşmeyle gittikçe daha da önemli bir hale gelen ve artık küresel lojistik olarak da anılmaya başlanan lojistik faaliyetleri dünya ekonomisinde çok önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye jeopolitik açıdan üç tarafı denizlerle çevrili olması; lojistik faaliyetleri açısından giriş-çıkış ve aktarma işlemlerinin kolayca yapılabilmesi ve Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarını birbiriyle bağlayan yollar üzerinde bulunması gibi nedenlerden dolayı önemli bir stratejik konuma sahiptir. Son yıllarda birçok alanda hızlı bir gelişme gösteren Türkiye dünya ekonomisinde söz sahibi olma yolunda ilerlerken lojistik sektörü gibi önemli bir alanda geri kalmış bir görüntü çizmesi kabul edilemez bir durumdur. Lojistik sektörü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gelişecek ve en kritik rollerden birisini oynayacaktır. İşsizlik Türkiye ekonomisindeki önemli sorunlardan biri olarak kabul edilmektedir. Sonuç olarak ülkede geliştirilen ekonomi politikalarının istihdam üzerinde odaklanması bir gerekliliktir. Makroekonomik göstergelerde görülen iyileşmeler istihdam rakamlarına istenilen düzeyde yansımamaktadır. Bu çalışmada lojistik sektörünün istihdam yaratmada ne gibi katkı sağladığı tespit edilmeye çalışılmıştır. NACE sistemine göre TR52 bölgesinde yer alan Konya ve Karaman'da lojistik sektörünün istihdama olan etkileri, 2004:Q1-2017:Q4 dönemi verileri kullanılarak, zaman serisi analizi yöntemleriyle incelenmiştir. Seriler arasındaki korelasyon matrisi oluşturulmuş ve bağımlı değişken (istihdam) ile en yüksek derecede ilişkili olan değişkenler tespit edilmiştir. Serilerin durağanlığı; Vogelsang ve Perron (1998) yapısal kırılmalı ADF testiyle incelenmiştir. Seriler arasındaki eşbütünleşme ilişkileri Sınır Testi yaklaşımıyla incelenmiştir. Seriler arasındaki uzun ve kısa dönem analizleri ARDL yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmada seriler arasındaki nedensellik ilişkileri Toda-Yamamoto (1995) nedensellik testi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Logistic activities are becoming more important day by day and has an important place in world economy. Because of geopolitical importance like being surrounded by three seas, connecting Asia, Europe and Africa, Turkey is in an important strategic position. In recent years, as Turkey shows a great deal of improvement in many areas and advances in world's economy so it cannot be acceptable to depict an underdeveloped figure in a very important area like logistics. Logistics sector will continue important role in the world also in Turkey. Unemployment has become a growing problem in Turkey. Therefore the general economic policies in Turkey's application it had emerged the necessity the employment and unemployment problem more carefully and throughly analyze the production and implementation of policies. The improvement in economic growth figures has not been a positive reflection to the unemployment rate. In this study, it is tried to determine what kind of contribution of logistics sector in employment creation. According to the NACE system, the effects of the logistics sector on employment in Konya and Karaman, located in the TR52 region, were examined by using the time series analysis methods in 2004: Q1-2017: Q4 period data. Correlation matrix was formed between the series and the variables which are the highest related with the dependent variable (employment) were determined. The stability of the series were examined by Vogelsang and Perron (1998) structural fracture ADF test. The cointegration relationships between the series were examined with the Boundary Test approach. Long and short-term analyzes of the series were analyzed by ARDL method. In the study, the causality relations between the series were examined with Toda-Yamamoto (1995) causality test.