Batı Ege Bölgesi kedilerinde leishmania türlerinin moleküler ve serolojik olarak belirlenmesi
Molecular and serologic detection of lei̇shmani̇a species in cats in Western Aegean Region
- Tez No: 577987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN BAKIRCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Leishmaniasis, 20'den fazla Leishmania türü protozoonunun neden olduğu zoonotik karakterli bir hastalıktır. Hastalık visseral, kutanöz, düffüzkütanöz ve mukokutanöz olmak üzere farklı formlarda görülmektedir. Birincil rezervuar konağı köpek kabul edilse de; tilki, çakal, küçük kemiriciler gibi pek çok memeliler de parazite rezervuarlık etmektedirler. Son yıllarda endemik bölgelerdeki kedilerde giderek artan sayıda olgu ile kedilerin tesadüfi bir konak olmaktan ziyade Leishmania türlerine rezervuarlık yapabileceği yönünde görüşler artmıştır. Batı Ege Bölgesi Leishmaniasis açısından endemik bir bölgedir. Bu doğrultuda, bu çalışmada Batı Ege Bölgesindeki sahipli ve sahipsiz kedilerdeki Leishmania varlığının moleküler ve serolojik olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Aydın, İzmir, Manisa ve Muğla illerinden toplamda 386 adet kedi kan örneği ve 301 adet kedi serum örneği toplanmıştır. RV1/RV2 primer çifti ile kan örneklerine Leishmania spp. cins düzeyinde PZR yapılmış ve %2,3 Leishmania spp. pozitif kedi saptanmıştır. IFA testi ile değerlendirilen 301 kedi serum örneğinde ise %15,8 oranında anti-Leishmania antikor varlığı tespit edilmiştir. Bu tez çalışmasında kedilerde Leishmania spp. ve L. infantum, L. tropica ve L. major varlığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Leishmaniasis is a zoonotic disease caused by more than 20 Leishmania species protozoa. The disaese is seen in different forms that are visceral, cutaneous, diffuscutaneous and mucocutaneous. Although dogs are considered to be the primary reservoir hosts, many mammals such as foxes, jackals, small rodents are also reserving parasites. In recent years, there has been an increasing number of cases in cats in endemic areas. Those cats may be more likely to be reservoirs of Leishmania species than to be a random host. The Western Aegean Region is an endemic region for Leishmaniasis. The present study aims to determine the presence of Leishmania in the owned and free-roaming cats using serologic and molecular methods in Western Aegean Region. For this purpose, 386 cat blood samples and 301 cat serum samples were collected from Aydın, İzmir, Manisa and Muğla provinces. Blood samples were obtained from Leishmania spp. with RV1/RV2 primer pair genus level PCR and 2,3% Leishmania spp. positive cats were detected. Anti-Leishmania antibody was found in the serum samples 15,8% evaluated by IFA test. This thesis shows Leishmania spp., L. infantum, L. tropica and L. major in the cats.