Exploring the IMO's e-navigation and EU's e-maritime concepts, and developing strategies to implement maritime ITS in Turkey
IMO'nun e-seyir ve AB'nin e-denizcilik konseptlerinin araştırılması ve Türkiye'de denizcilikte AUS'u uygulamak için stratejiler geliştirilmesi
- Tez No: 557088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE GÜNEŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Ulaşım, Marine, Marine Engineering, Transportation
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) e-Seyir konsepti gelişmiş iletişim ve karar destek teknolojilerinden yararlanarak küresel çapta seyir güvenliğini arttırmayı ve deniz kazalarını önlemeyi hedeflemektedir. Böylece aynı zamanda gemilerden kaynaklı kirlilik, işletme maliyetleri ve denizcilik sektörü üzerindeki iş yükü de azaltılabilecektir. Avrupa Birliği'nin (AB) bir e-Seyir vizyonu olan e-Denizcilik konsepti, IMO'nun e-Seyir konsepti kapsamındaki hedefleriyle aynı hedefleri taşımaktadır. Bununla birlikte, AB'nin e-Denizcilik konsepti, AB çapında karlılığı ve rekabetçiliği artıracak ve Avrupa denizcilik endüstrisi üzerindeki idari yükü azaltacak, etkili ve verimli bir denizcilik“Tek Pencere”sistemi kurabilmek için gereken Avrupa politikaları, stratejileri ve yeteneklerini geliştirmeyi de amaçlamaktadır. Bu tezin temel amacı, e-Seyir ve e-Denizcilik konseptlerinin hayata geçirilmesine giden yolda teknolojilerin, standartların, stratejilerin ve yasal çerçevelerin geliştirilmesi konusundaki uyumlaştırılmış uluslararası işbirliğini incelemektir. Bu tezin ikinci amacı, Türkiye'de e-Seyir ve e-Denizcilik konseptleri ile ilişkili ilan edilmiş stratejiler, teknolojik gelişmeler, altyapı yatırımları ve yasal gelişmeleri araştırmaktır. Bu amaçlar, e-Seyir ve e-Denizcilik konseptlerinin küresel denizcilik endüstrisi üzerindeki beklenen faydalarını ve etkilerini vurgulamak, gelecekteki araştırmalara katkıda bulunabilecek geniş kapsamlı bilgi sağlamak, bu konseptlerin gelişiminin güncel durumunu ve bu konseptlerin gelecekte niyet edilen kullanım amaçlarını ortaya koymak için benimsenmiştir. Bu tezin metodolojisi temel olarak IMO'nun e-Seyir ve AB'nin e-Denizcilik konseptleri, ve Denizcilikte Akıllı Ulaşım Sistemleri kapsamında Türkiye'de meydana gelen gelişmeler ile ilgili birincil ve ikincil kaynaklardan edinilen bilgilerin multidisipliner bir yaklaşımla değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
International Maritime Organization's (IMO) e-Navigation concept aims to utilize advanced communication and decision support technologies to increase the overall safety of navigation and prevent maritime accidents while reducing ship emissions, operational costs and workload on the maritime sector; globally. The e-Maritime concept is an e-Navigation vision that is adopted by the European Union (EU) which shares the same aims with the IMO's e-Navigation concept. However, the EU e-Maritime concept also aims to develop European policies, strategies and capabilities needed to adopt a union-wide, effective and efficient maritime Single Window system that shall increase the profitability and competitiveness by reducing the administrative burden on the European maritime industry. The primary aim of this thesis is to explore the harmonized international co-operation on the development of technologies, standards, strategies and legal frameworks on the road to the actualization of the e-Navigation and e-Maritime concepts. The secondary aim of this thesis is to explore the strategy, technological advancements, infrastructure investments and legal developments regarding e-Navigation and e-Maritime concepts in Turkey. These aims are adopted to provide comprehensive information which can contribute to future research, and up-to-date status of the development and intended future uses of these concepts in order to emphasize their expected benefits and effects on the maritime industry. The methodology of this thesis mainly consists of a multi-disciplinary evaluation of information and knowledge gained from the primary and secondary sources on IMO's e-Navigation and EU's e-Maritime concepts, and related developments in Maritime Intelligent Transportation Systems in Turkey.