Spoken language in TV series: A comparative corpus analysis
TV dizilerinde konuşma dili: Karşılaştırmalı derlem analizi
- Tez No: 557149
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SERKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin televizyon dizilerini izlemeye dair tercihlerini ve gerçek hayatta konuşulan dilin televizyon dizilerinde ne ölçüde yansıtıldığını ortaya çıkarmaktır. Öncelikle, öğrencilerin yaptığı İngilizce içerikli ders dışı etkinliklere dair bilgi sahibi olmak amacıyla, uzman görüşü alınarak bir anket geliştirilmiştir. Bu anket öğrencilerin İngilizce okuma, dinleme, video izleme alışkanlıklarını ve özellikle hangi dizileri izlediklerinin yanı sıra bu etkinliklerin dil becerilerinin gelişimine yaptığı katkıya ilişkin algılarını sorgulamaktadır. Daha sonra İngiliz yapımı iki televizyon dizisi kullanılarak bir derlem oluşturulmuş ve bu derlem İngiliz Ulusal Derleminin sözlü dili içeren kısmı ile karşılaştırılarak, iki derlem arasında ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; 1) öğrencilerin büyük çoğunluğu İngilizce dizi izlemektedir ve dizi izlemenin dinleme ve konuşma becerileri ile kelime bilgisi ve dil kullanımı alanlarına katkı sağladığını düşünmektedir, 2) dizilerden oluşturulan derlem, İngiliz Ulusal Derleminin sözlü dili içeren kısmında en sık kullanılan lemmaların %98.54'ünü kapsamaktadır, dolayısıyla dizilerde kullanılan dil, gerçek hayatta konuşulan dili kullanılan kelimeler ve bunların sıklığı açılarından yansıtmaktadır. Sonuç olarak, televizyon dizilerinin kelime bilgisi ile konuşma ve dinleme becerilerinin öğretimi için sınıf içinde ve dışında etkin materyaller olarak kullanılabileceği savunulabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to find out students' preferences regarding watching TV series and the extent to which the real spoken language is reflected in TV series in terms of vocabulary. First, a questionnaire was developed with expert opinion to have information on the English language-related extra-curricular activities of students. The items questioned students' habits of reading, listening and watching videos in English, and in specific which TV series they watched, and their perceptions related to the contributions of these to the development of their linguistic skills. Then, a corpus was compiled using scripts from two British TV series, and it was compared with the spoken part of the British National Corpus in order to find out whether there is a relationship between two corpora. The results showed that 1) most of the students watch TV series in English and believe that watching TV series develops their listening & speaking skills and vocabulary knowledge and contributes to their use of English, 2) the TV series corpus covered the 98.54% of the most frequent lemmas in the spoken part of the British National Corpus, so the language used in TV series reflects the language spoken in the real life in terms of the vocabulary items and their frequency. Accordingly, it can be claimed that TV series can be used as effective in-class and extra-curricular materials for teaching vocabulary and speaking and listening skills.