Triple negatif meme karsinomlarında androjen reseptör ekspresyonunun klinik ve prognostik önemi
Clinical and prognostic importance of immunohistochemical expression of androgen receptor in triple negative breast carcinomas
  1. Tez No: 487178
  2. Yazar: NURETTİN COŞKUN
  3. Danışmanlar: UZMAN HAYRİ POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Triple negatif meme karsinomu, HER2 ekspresyonu ve hormon reseptörleri göstermeyen meme karsinomlarının oluşturduğu gruptur.Triple negatif meme karsinomları spesifik olarak tedavi edilemediğinden klinik açıdan önemli bir grubu oluşturur.Bu tümörler özellikle genç kadınlarda görülme eğiliminde olup erken dönemde nüks yapma özelliğine sahiptir. Bu çalışmanın amacı triple negatif meme karsinomlarında androjen reseptörü ekspresyonunun klinikopatolojik ve immünhistokimyasal bulgularını ve prognostik etkisini araştırmak ve hedefe yönelik tedavide Androjen Reseptörü'nün potansiyel önemini vurgulamaktır. Çalışmaya 6 yıllık süre içinde İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji ve Radyasyon Onkolojisi bölümünde takip edilmiş olan ve tümör blokları hastanemizde incelenmiş olan 60 triple negatif meme karsinomlu hasta dahil edildi. Tümör blokları immunohistokimyasal olarak androjen reseptör ekspresyonu açısından hastanemiz Tıbbi Patoloji bölümü tarafından tekrar değerlendirildi.Bu çalışmada triple negatif meme tümörlerinde androjen reseptör ekspresyon düzeyi ve bu düzeylerin olgulara ait klinik-patolojik parametreler ile ilişkilerini araştırdık. Çalışmamızda tümörlerin % 26,7'si androjen reseptör ekspresyonu açısından pozitif boyanma gösterdi. Androjen reseptör ekspresyonu açısından nüks olan ve olmayan grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı. Ancak, p53 ile yapılan karşılaştırmada p53 ekspresyonunun AR ekspresyonu pozitif olan olgularda daha fazla olduğu ve bu farkın da istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı (p=0,042) Diğer patolojik parametreler ile AR ekspresyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki izlenmedi. Literatürde ER, PR ve HER2 ile ilgili yapılmış çok sayıda yayın bulunmakla birlikte, AR hakkındaki veriler henüz yeterli değildir.Her ne kadar çalışmamızda androjen reseptör ekspresyonu ile klinik parametreler arasında anlamlı istatistiksel ilişki saptanmamış olsa da olgu sayısının az sayıda olması nedeniyle bu sonuç ortaya çıkmış olabilir.Güncel bilgiler ışığında ve literatürlere bakıldığında AR ekspresyonunun klinik parametrelerle ilişkisinin anlamlı bulunduğu çalışmaların olması özellikle yeni geliştirilecek tedaviler yönünden umut vaat etmektedir
Özet (Çeviri)
Triple negative breast cancer is a group of tumors that doesn't show expression of HER2 and hormone receptors. Triple negative breast carcinomas constitute a clinically significant group because they can not be specifically treated.These tumors are tend to develop in young women, and has the feature of early recurrence.The aim of this study is to investigate the clinicopathologic and immunohistochemical findings and prognostic effect of androgen receptor expression in TNBC(Triple Negative Breast Carcinoma) and to emphasize the potential importance of AR in targeted therapy. The study included 60 triple negative breast tumors that were examined in the department of Medical Oncology and the department of Radiation Oncology at İstanbul Research and Training Hospital in 6 years period. Tumor blocks were evaluated for the androgen receptor expression immunohistochemically by our Department of Medical Pathology. In this study we investigated the level of androgen receptor expression in triple negative breast tumors and their relationship with clinical and pathological parameters of the cases. In our study 26.7% of the tumors showed positive staining for androgen receptor expression. There was no statistically significant association between the recurrent and non-recurrent group in terms of androgen receptor expression. However, in comparison with p53, p53 expression was found to be higher in AR positive cases and this difference was also found to be statistically significant (p=0,042). No statistically significant relationship was observed between AR expression and other pathological parameters.In the literature, there are many publications about ER, PR and HER2, but the data about AR are not yet enough.Although our study did not reveal a significant statistical relationship between androgen receptor expression and clinical parameters,this result may have occured because of the small number of the cases.Given the current knowledge and literature, the relevance of AR expression in relation to clinical parameters is particularly promising in terms of new therapies to be developed.