Farklı ülkelerde ( Türkiye-Portekiz) futbol eğitimi alan 8-10 yaş grubu çocukların motor becerilerinin karşılaştırılması
Comparison of motor skills of children aged 8-10 who are trained in soccer in different countries (Turkey-Portugal)
  1. Tez No: 557283
  2. Yazar: TALHA GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜÇHAN İRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmaya 8-10 yaş arası en az 2 yıl lisanslı olarak futbol oynayan Türkiye (n=30) ve Portekiz (n=30) den toplam 60 erkek çocuk katılmıştır. Çocukların motor becerileri, lokomotor beceriler ve nesne kontrol beceriler alt boyutlarından oluşan Test of Gross Motor Development 2 (TGMD-2) testi ile belirlenmiştir. Elde edilen veriler sonucunda TGMD-2 norm tablolarından yaşlara göre standart puanlara çevrilerek kategorik sınıflandırılması yapılmıştır. Grupların normallik varsayımı Shapiro-Wilk testi ile analiz edilmiştir. Gruplar normal dağılım gösterdiği için, grupların arasındaki farklığı belirlemek için parametrik testlerden bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was comparison of motor skills of children who have soccer adulation in Turkey and Portugal. A total of 60 male children (age 8-10) who has played soccer at least 2 years volunteered the study. The children's motor skills, locomotor skills and object control skills were determined by the Test of Gross Motor Development 2 (TGMD-2) test, which is comprised of sub-dimensions. The obtained data was categorically classified from TGMD-2 norm tables by converting to Standard scores according to age. The normality of the groups was analyzed by the Shapiro-Wilk test. Independent Sample T-Test was used to determine the difference between the groups because groups shows a normal distribution.