İş güvencesizliği ile iş erteleme arasındaki ilişkide örgüt temelli öz saygının düzenleyici rolü
The moderating role of organization-based self-esteem on the relationship between job insecurity and procrastination
  1. Tez No: 557288
  2. Yazar: GÜLBAHAR KERİMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, iş güvencesizliğinin iş erteleme üzerindeki etkilerini ve bu iki değişken arasındaki ilişkide örgüt temelli öz saygının düzenleyici rolünü analiz etmektir. Araştırmanın örneklemini, Nevşehir ilinde faaliyet gösteren otel çalışanları oluşturmaktadır (n=387). Örgüt temelli özsaygı bağlamında iş güvencesizliğinin iş erteleme üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmak için örneklemden elde edilen bu çalışmanın verileri moderatör (düzenleyici) değişkenli regresyon analizi yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, iş güvencesizliği ile iş erteleme arasında pozitif yönlü ilişki olduğu, ancak örgüt temelli özsaygı ile iş erteleme arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. Yine yalnızca örgüt temelli özsaygının düşük ve yüksek düzeylerinde iş güvencesizliği ile iş erteleme ilişkisinde düzenleyici etkiye sahip olduğu gözlenmiştir. Son olarak bu çalışmanın bazı kısıtlarına yer verilmiş ve gelecekte yapılacak çalışmalara yol gösterici öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the effects of job insecurity on procrastination and the moderating role of organization-based self esteem in the relationship between both of these variables. The research sampling consists of employees in hotel in Nevşehir Province. (n=387). Data acquired sampling has been analyzing by the help of the Moderated Regression Analysis the to show effects of unethical organization-based self esteem on procrastination in context of jobinsecurity. According to research findings, it was assigned that there is a positive relation between job insecurity and procrastination; however, there is a negative relation between organizational self-esteem and procrastination. In addition, only in the lower and higher level of the organization-based self-esteem, has a moderator role on the relationship between job insecurity and procrastination. Finally, it was presented that the study has some limitations and suggestions about the research to be done in similar topics in the future.