The determinants of fdi in the league of Arab States
Arap ligi ülkeleri'ndeki doğrudan yabancı yatırımların
  1. Tez No: 557292
  2. Yazar: ZUHAIR ARABI ELAMIN ALARABI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT YANIKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez, 1970-2014 yılları arasında Arap Ligi Ülkeleri'ndeki doğrudan yabancı yatırımların (DYY) belirleyicilerini araştırmaktadır. Arap Ligi Ülkeleri coğrafi konumları, gelir ve doğal kaynak donatıları düşünüldüğünde geniş dağılım gösteren 22 ülkeden oluşmaktadır. Araştırma, Arap Ligi Ülkeleri'ndeki doğrudan yabancı yatırımlarının doğası, eğilimleri, etkileyen değişkenler ve doğrudan yabancı yatırım hacimlerini tanımlamayı amaçlamaktadır ve doğrudan yabancı yatırımları artırma yollarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada panel ARDL analizi ve Pesaran'ın Havuzlanmış Ortalama Grub (PMG) tahmini kullanılmıştır. Tam örneklem için yapılan tahmin sonuçları, beşeri sermayesinin, sermaye stokunun ve ticari açıklığın DYY üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğunu gösterirken, piyasa büyüklüğünün DYY üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu göstermektedir. Tahmin sonuçları gruplar arasında büyük ölçüde farklılık göstermektedir. Örneğin, coğrafi dağılıma göre, pazar büyüklüğünün Arap Asya ülkelerinde doğrudan yabancı yatırım üzerinde olumsuz ve önemli bir etkisi varken, Arap Afrika ülkelerinde doğrudan yabancı yatırım üzerinde önemli bir olumlu etkisi vardır. Gelir düzeylerine göre, sermaye stokunun yüksek gelirli Arap ülkelerinde DYY üzerinde olumlu ve önemli bir etkisi varken, düşük ve orta gelirli Arap ülkelerinde DYY üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Doğrudan yabancı yatırım ile açıklayıcı değişkenler arasındaki ilişkinin niteliği beklenen sonuçlardan önemli ölçüde farklılık göstermektedir. Bu nedenle, doğrudan yabancı yatırımın belirleyicilerinin analiz edilmesi ve belirlenmesi Arap Ligi Ülkeleri'nin yabancı yatırım paylarını arttırması açısından son derece önemlidir. Sonuçta, çalışma, DYY'yi çekmek için temel rolünden dolayı Arap Ligi Ülkeleri'ndeki beşeri ve insan sermayesi konularına daha fazla önem verilmesi gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the determinants of FDI in the League of Arab States from 1970 to 2014. The League of Arab States consists of 22 nations that widely vary in geographical distributions, income, and natural resource endowments. The research seeks to define foreign direct investment in terms of its nature, trends, variables influencing it, and volumes of direct foreign investment in the Arab League nations. The study aims to identify ways in which these Arab League nations can boost their share of foreign direct investment. It uses a panel ARDL analysis and Pesaran's Pooled Mean Group (PMG) estimation. The estimation results for the full sample shows that human capital, capital stock, and openness have a statistically significant and positive effect on FDI, while the market size has a negative effect on FDI. The estimation results substantially vary between groups though. For instance, according to the geographic distribution, the market size has a negative and significant effect on FDI in Arab and Asian countries, while market size has a significant positive effect on FDI in Arab African countries. According to the income levels, the capital stock has a positive, significant effect on FDI in high-income Arab countries, while it has a negative effect on FDI in low and middle-income Arab countries. The nature of the relationship between foreign direct investment and the explanatory variables do not differ significantly from the expected results. Therefore, analyzing and identifying the determinants of foreign direct investment is extremely important for the Arab League countries to increase their share of foreign investment. Eventually, this study recommends further improvement in both human and physical capital in Arab league nations due to their essential roles to attract FDI.