Farelerde sarı kantaron (hypericum perforatum) yağının deri yarası iyileşmesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of yellow centaur (hypericum perforatum) oil on skin wound healing in mice
- Tez No: 557344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sarı kantaron yağı geleneksel yara tedavisinde sıkça kullanılan bitkisel ürünlerden biridir. Çalışmada sarı kantaron yağının farelerde deri yarası iyileşmesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla 6 haftalık yaşta, erkek, 15 adet BALB/c ırkı fareler kullanıldı. Fareler, her grupta 5'er adet fare olacak şekilde sarı kantaron yağı, zeytinyağı ve fizyolojik tuzlu su grubu olarak 3 gruba ayrıldı. Genel anestezi altında her farenin sırt derisine punch biyopsi ile 6 adet tam katmanlı deri yarası açıldı. İyileşen yara alanları 22. günde toplanarak ELISA yöntemi ile hidroksiprolin ve total protein düzeylerine bakıldı. Elde edilen ELISA sonuçları ile yapılan istatiksel çalışmada; gruplar arası yara iyileşme süresi, yara kapanma miktarı, hidroksiprolin ve total protein miktarları arasında istatistiksel olarak fark bulunmadı (P>0,05).
Özet (Çeviri)
St. John's wort oil is one of the herbal products commonly used in traditional wound treatment. The aim of this study was to investigate the effects of St. John's wort oil on skin wound healing in mice. For this purpose, 6 weeks old, male, 15 BALB/c mice were used. Mice were divided into 3 groups as St. John's wort oil, olive oil and physiological saline group, with 5 mice in each group. Full-thickness six skin wounds were opened by punch biopsy on the dorsal skin of each mouse under general anesthesia. On the day 22, the areas of healed wound were collected and hydroxyproline and total protein levels were determined by ELISA method. In the statistical study performed on the ELISA results, no statistically significant difference was found between the groups in terms of wound healing time, amount of wound closure, hydroxyproline and total protein contents (P>0.05).