Quizlet çevrimiçi kelime uygulamasının ortaöğretim öğrencilerinin kelime öğrenmelerine ve İngilizce dersine yönelik tutumlarına etkisi
The effects of quizlet online vocabulary application on secondary school students' vocabulary learning and attitudes towards English
  1. Tez No: 557345
  2. Yazar: İSMAİL ÇİNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı Quizlet çevrimiçi kelime uygulamasının kelime öğrenme becerileri ve İngilizce dersine yönelik tutumlar üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Yöntem: Araştırma, gerçek deneme modeline uygun olarak yürütülmüştür. Desen olarak“ön test - son test kontrol gruplu yarı deneysel desen”kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı'nda Eskişehir ili Tepebaşı ilçesinde bulunan Eğitimciler Spor Lisesi'nde öğrenim gören 71 dokuzuncu sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Amaçlar doğrultusunda İngilizce Dersi Tutum Ölçeği ve Kelime Testi ve Görüşme Formu kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarında 4 haftalık sürede toplam 8 ders saatinde uygulama yapılmıştır. Veriler toplanmış; nicel ve betimsel analiz ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The main purpose of this study is to investigate the effects of Quizlet online vocabulary application on vocabulary learning skills and attitudes towards English course. Method: The research was conducted in accordance with the true experimental model. As a design, pretest - posttest control group quasi-experimental design was used. The study group consisted of 71 ninth grade students who were studying in Educators Sports High School in Tepebaşı district of Eskişehir in the 2018-2019 academic year. English Language Attitude Scale, Vocabulary Test and Interview Form were used to collect data. In the experimental and control groups, a total of 8 lessons were conducted in 4 weeks. The data were collected before and after the implementation phase and analyzed by quantitative and descriptive analysis.