Miras payının devri
Assignment of inheritance share
  1. Tez No: 924125
  2. Yazar: İSMAİL DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Tez, miras payının devrini konu edinir. Miras payının devri, mirasçı ya da mirasçı olma ümidini taşıyanların miras menfaatinden öncelenmiş biçimde istifade etmesini sağlayan hukuki kurumdur. Mirasın açılmasıyla birden fazla kişinin mirasçı sıfatını taşıdığı durumda, mirasçılar arasında tereke değerlerini konu alan elbirliği ile hak sahipliği kurulur. Dolayısıyla mirasçının, miras intikalinden tek başına ve efektif biçimde yararlanması en erken terekenin paylaşılmasıyla mümkündür. Gözlemlere göre, terekenin paylaşım zamanı çoğu durumda öngörülebilir değildir. Bu da mirasçının kendisine intikal eden mirastan pratikte faydalanamaması gerçeğini beraberinde getirir. Pek çok hukuk sisteminde miras payının devri, seçenek olarak mirasçıya sunulur. Mirasçı böylelikle, terekenin paylaşılmasını beklemeden miras menfaati devşirebilir. Miras payının devrine yüklenen misyon, temel olarak, mirasçının likit ihtiyacına erken kavuşmasıdır. Mirasçı, yasaların tanıdığı sınırlar içinde kalacak şekilde miras payının devrini konu alan sözleşmeler kurarak likit ihtiyacını karşılayabilir. Tez, bu misyonu göz ardı etmeksizin miras payının devri sözleşmelerinin başkaca amaçlara hizmet edip edemeyeceğini sorar. Bu doğrultuda, bugün için miras payının devri işleminin kredi temini sahasında yüksek potansiyel taşıdığı görülür. Miras payının kredi aracı olarak kabul görmesi, mirasçı ya da muhtemel mirasçının krediye ulaşma sahasını genişletebilir. Diğer yandan da kredi kuruluşunun, kredi karşılığında tereke değerlerinin maliki olması gündeme gelebilir. Miras payının devrini konu alan işlemler, aynı zamanda mirasın paylaşılması fazında da özel önem taşıyabilir. Paylaşma fazında tereke değerlerinin bütünlüğünü bozmadan özgülenmesi için miras payının devrinden yararlanılabilir. Yine, denkleştirme borcu gibi borçların miras payının devri ile ifası mümkündür. Tereke paylaşılmadığı sürece mirasçıların tamamı, tereke borçlarından kendi malvarlıklarıyla müteselsilen sorumludur. Paylaşma zamanın belirsizliği, sorumluluğun süresini de müphem kılar. Dolayısıyla mirasçı, sorumluluk alanını sınırlamak amacıyla da miras payının devri sözleşmesine başvurabilir. Tez çalışması, miras payını konu alan işlemlerin İsviçre-Türk hukuk sisteminde kredi temin etme aracı olarak kullanılma işlevinin bulunup bulunmadığını Alman hukukuyla karşılaştırmalı olarak ele alır. Bu çerçevede, miras açılmadan önce ve miras açıldıktan sonra kurulan devir sözleşmeleri ayrı ayrı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis deals with the assignment of inheritance shares. The assignment of inheritance share is a legal institution that enables the heirs or those who hope to become heirs to benefit from the inheritance interest in a prioritized manner. In cases where more than one person becomes an heir upon the opening of the inheritance, a unanimous right ownership of the inheritance values is established between the heirs. Therefore, it is possible for the heir to benefit from the inheritance alone and effectively at the earliest with the division of the inheritance. According to observations, the timing of the division of the estate is in most cases unpredictable. This leads to the fact that the heir cannot benefit from the inheritance in practice. In many legal systems, the assignment of the inheritance share is offered to the heir as an option. In this way, the heir can obtain inheritance benefits without waiting for the division of the estate. The mission of the assignment of inheritance shares is basically to provide the heir with liquidity early. The heir can fulfill his liquidity needs by entering into contracts for the assignment of inheritance shares within the limits recognized by the law. Without disregarding this mission, the thesis asks whether transfer of inheritance share agreements can serve other purposes. In this respect, it is seen that the assignment of inheritance shares has a high potential in the field of credit provision. The acceptance of the inheritance share as a credit instrument may expand the heir or potential heir's access to credit. On the other hand, the credit institution may become the owner of the probate assets in return for the loan. Transactions involving the transfer of inheritance shares may also be of special importance in the partition phase of the inheritance. During the partition phase, the assignment of the inheritance share may be utilized in order to allocate the inheritance values without disrupting their integrity. Again, it is possible to fulfill debts such as equalization obligations through the transfer of inheritance shares. As long as the estate is not divided, all heirs are jointly and severally liable for the debts of the estate with their own assets. The uncertainty of the time of sharing makes the duration of the liability ambiguous. Therefore, the heir may apply for a transfer of inheritance share agreement in order to limit the area of liability. This thesis examines whether transactions involving inheritance shares have the function of being used as a means of obtaining loans in the Swiss-Turkish legal system in comparison with German law. Within this framework, transfer agreements concluded before and after the opening of the inheritance are discussed separately.