Medikal lineer hızlandırıcılarda doz dağılımlarının fluka benzetim çalışmaları
Fluka simulation studies of dose distributions in linear medical accelerators
- Tez No: 557596
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÖZKORUCUKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde özellikle kanser hücrelerinin tespiti ve tedavisi için radyasyona dayalı birçok gelişmiş cihaz kullanılmaktadır. Bilgisayarlı Tomografi (BT), Pozitron Emisyon Tomografi (PET) gibi cihazlar görüntülemede kullanılırken tedavide yaygın olarak Medikal Lineer Hızlandırıcılar (LINAC) ve Co-60 kaynakları kullanılmaktadır. LINAC; genel çalışma prensibi elektronların belirli enerjilerde hızlandırılmasına ve yönlendirilmesine dayanır. Bu cihazların günlük kullanımlarında hasta doz planlamasına göre ayarlanması gerekir. Ayrıca cihazın kullanılma süresine bağlı olarak belirli periyotlarda, çeşitli fantomlar kullanılarak doz profillerinin ölçülmesi ve kalibrasyonunun yapılması gerekmektedir. Bu testler genellikle üç ayda bir, su fantomu ve katı fantom kullanılarak doz profillerinin önceki ölçümlerle karşılaştırılması şeklinde yapılır. Radyoterapide farklı amaçlar için çeşitli benzetim programları kullanılmaktadır. FLUKA doz profilleri ve tedavi planlaması için kullanılan programlardan olan bir Monte Carlo kodudur. Bu çalışmada öncelikle Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kullanılan lineer hızlandırıcıda kontrol amaçlı su fantomuyla ölçümler yapılmıştır. Bu ölçümlerin sonucunda 6 MV ve 15 MV enerjili fotonlar için doz profilleri elde edilmiştir. Periyodik olarak yapılan bu testlerin simülasyonu FLUKA benzetim programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. FLUKA'da LINAC odasının betimlemesi yapılarak aynı enerjilerde fotonlar için doz profilleri hesaplanmıştır. İki çalışma sonucunda da alınan doz profilleri ayrıntılı olması için üç farklı bölgede incelenerek karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmanın sonucunda deney ve simülasyonun uyumlu olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, many advanced devices based on radiation are used, especially for the detection and treatment of cancer cells. While computed tomography (CT), Positron Emission Tomography (PET) devices are used for imaging, Medical Linear Accelerators (LINAC) and Co-60 sources are widely used in the treatment. The general working principle of LINAC is based on accelerating and directing electrons in certain energies. The daily use of these devices should be adjusted according to patient dose planning. Furthermore, depending on the duration of use of the device, it is necessary to measure and calibrate the dose profiles at various intervals using various phantoms. These tests are usually performed every 3 months by comparing the dose profiles with previous measurements using water phantom and solid phantom. Various simulation programs are used in radiotherapy for different purposes. FLUKA is a Monte Carlo code that is used for dose profiles and treatment planning. In this study, first of all, the linear accelerator and water phantom used in Okmeydanı Training and Research Hospital was used for control purposes. As a result of these measurements, dose profiles were obtained for 6 MV and 15 MV energized photons. Simulation of these periodically tests was carried out using the FLUKA simulation program. At the same energies, the dose profiles for the photons were calculated by describing the LINAC chamber in FLUKA. In two studies, the dose profiles were compared in three different regions. As a result of this comparison, it was observed that the experiment and simulation were compatible.