Güçlü Ekonomiye Geçiş Programının Türkiye ekonomisine reel etkileri
The eeal effects of the Transition to Strong Economy Turkey's economy program
- Tez No: 557621
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türkiye ekonomisi finansal serbestleşme politikalarını uygulamaya koyduğu 1980 yılından itibaren belirli dönemde finansal krizlerle sarsılmıştır. Bu krizler finansal sektör, reel kesim ve kamu tarafından kaynaklanmıştır. 2001 yılında yaşanan bankacılık krizi sonrasında IMF ile yapılan anlaşma sonrası Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı adı altında bir dizi yapısal reform gerçekleşmiştir. Bu çalışmada Güçlü Ekonomi Geçiş Programı öncesinde ve sonrasında Türkiye ekonomisinde oluşan gerçekleşmeler ele alınmıştır. Ayrıca program kapsamında çıkartılan stratejik yasaların uzun vadede yansıması değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda Ülke ekonomisi program sonrasında kamu maliyesi alanında bir disiplin sağlamış olsa da son dönemde Hazinenin kefil olduğu yada garanti verdiği projeler uzun vadede bütçe üzerinde yük oluşturmaktadır. Program öncesinde dış borcun üstlenicisi kamu sektörü iken program sonrasında ve devamında özel sektör ciddi döviz borcu içine girmiştir. 2018 yılı sonunda GSYH'nın yaklaşık yarısı kadar dış borç yükümlülüğü bulunmaktadır. IMF tarafından çıkarılması istenen şeker ve tütün kanunun uzun vadede tarım sektöründe verim ve istihdam kaybına neden olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmada Türkiye ekonomisinin büyüme, enflasyon, işsizlik verileri yorumlandığında program sonrasında bir miktar iyileşme gözükse de son dönemde yüksek enflasyon, çift haneli işsizlik ve düşük büyüme sorunlarıyla karşı karşıya kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish economy has been facing in particular periods several financial crises since 1980 when the financial liberalization policies was put into practice. Indecisive steps and wrong practices by finance, public and real sectors led to those crises. After the banking crisis in 2001, the government made a series of structural reform, according to the Agreement with IMF, under the scope of Transition to Strong Economy Program. This scrutiny concentrates the initiative actions in the Turkish economy before and after the Program. It also evaluates the long-term reflections of strategic codes which were enacted in line with the Program. The projects to which the Treasure has recently vouched or guaranteed are charged on the Budget in long-term. However, the public finance system has been reorganized after the such efforts that the Government made. While the foreign debts were on the public sector before the Program, the private sector has been subjected to the foreign exchange assets during and thereafter. İn the last months of 2018, Turkish economy is occupied by foreign debts amount of nearly the half of the GDP. Meanwhile, it could be observed that legislature regarding sugar and tobacco that were enacted based the agreement with IMF, has negative effects on the field of agriculture such as decreased productivity and unemployment. Interpreting the growth, inflation and unemployment data, we could easily bring forward that the Turkish economy has been recently facing to high-inflation, double-digit unemployment rates and low growth rates, although there have been some positive steps after the Program.