Chia tohumunun broyler piliçlerin besi performansı ve et raf ömrüne etkisi
The effect of chia seed on fattening performance and meat shelf life of broiler chickens
- Tez No: 557718
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KARAKAŞ OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı, broyler rasyonlarına %5 düzeyinde ilave edilen chia tohumunun broyler üzerinde canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, göğüs eti yağ asidi profili, bazı kan parametleri (AST, ALT, ürik asit, kolesterol, trigliserid), et raf ömrü, sıcak karkas ağırlığı ve karkas randımanı üzerine olan etkisini belirlemektir. Denemede günlük yaşta toplam 112 adet Sasso civciv kullanılmıştır. Civcivler 56 hayvandan oluşan 2 gruba ayrılmıştır. Her grup 7 broylerden oluşan 8 alt gruba bölünmüştür. Deneme grubu rasyonu 14. günden itibaren %5 chia tohumu içerecek şekilde hazırlanmıştır. Deneme süresince yem ve su ad libitum olarak verilmiştir. Deneme öncesi tüm gruplara 14 gün başlangıç rasyonu uygulanmıştır. Deneme 49 gün sürmüştür. Araştırmada canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketim ve yemden yararlanma oranları bakımından gruplar arasında istatistiki fark bulunmamıştır (P>0,05). Deneme sonunda, deneme grubunun (%2,02) göğüs eti Linolenik asit oranı kontrol grubundan (%1,07) önemli oranda yüksek bulunmuştur (P0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to increase the weight of the chia seed on broiler rations by 5%, live weight, live weight gain, feed consumption, feed conversion rate, breast meat fatty acid profile, some blood parameters (AST, ALT, uric acid, cholesterol, triglyceride) To determine the effect on meat shelf life, hot carcass weight and carcass yield. A total of 112 Sasso broiler chicks were used in the study. The chicks are divided into 2 groups of 56 animals. Each group was divided into 8 subgroups consisting of 7 broilers. The experimental group ration was prepared to contain 5% chia seed from day 14. During the trial, broilers were fed as feed and water ad libitum. 14 days of pre-trial exercise was applied. The trial lasted 49 days. There was no statistical difference between the groups in terms of live weight, body weight gain, feed consumption and feed conversion rates (P> 0.05). At the end of the experiment, the experimental group (2.02%) was significantly higher in the control group (1.07%). Arachidonic acid ratio was significantly lower in the experimental group than in the control group (P 0.05).