Güvercinlerde çiçek virusu izolasyonu
Isolation of avipoxvirus from pigeons
- Tez No: 557719
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, güvercinlerde yaygın olarak görülen ve en çok kayıp oluşturan hastalıklardan biri olan çiçek virüsü suşunun izole edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla klinik muayenede çiçek nodülü olarak değerlendirilen lezyonlar bulunan 4 farklı güvercin kümesinin her birinden 5 hayvan olmak üzere toplam 20 adet güvercinden örnek toplandı. Toplanan doku örneklerinden inokulum hazırlanarak 10 günlük ETY'de CAM'a ekimler yapıldı. Yumurtalar 6-8 gün inkubasyondan sonra CAM üzerinde poklar görüldü ve virüs 2 kez pasaj yapılarak yoğunluğu artırıldı. Çiçek virüsünü doğrulamak amacıyla gerek nodül örneklerinden, gerekese pok bulunan CAM örneklerinden DNA izolasyonu yapılarak P4b geninin varlığı açısından PCR ile test edildi ve 578 bp'lik bantların görülmesi pozitif olarak değerlendirildi. Sonuç olarak güvercinlerde görülen çiçek infeksiyonlarında hastalardan toplanan doku örneklerinden güvercin çiçek virüsü Türkiye'de ilk kez izole edilmiş ve etken moleküler olarak doğrulanmıştır. Daha sonra yapılacak etkili bir koruyucu aşı hazırlanması ve etkenin filogenetik özelliklerinin belirlenebilmesi çalışmaları için virüsün izole edilmiş olmasının önem taşıdığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to isolate pox virus which is commonly seen and cause serious lossess in pigeons. With this purpose, a total of 20 samples from leisons which are evaluated as pox nodules clinically were collected. Samples were from four different pigeon flocks each consisting five samples. Inoculums were prepared from collected tissue samples and inoculated on the chorioallantoic membrane (CAM) of a 9-11 day old fertilised embryonated chicken eggs. After six to eight days after incubation, pocks were produced by the virüs on CAM. Two passages were made in order to increase the titer of the virus. DNAs were extracted from both nodules and CAM samples and isolated DNAs were amplified by PCR primers for specific for P4b gene. The presence of 578 bp amplified DNA band was regarded as positive in PCR. As conclusion, pigen pox virüs from collected pigeon samples were isolated and identified molecularly for the first time in Turkey. It was concluded that the isolation of the virus will be important in regard to for the future vaccination studies and filogenetic analyses of the virus.