Chia tohumunun (salvia hispanica L.) ratlarda kafeterya diyeti ile indüklenen obezite üzerine etkisi
Effect of chia seed (salvia hispanica L.) on cafeteria diet-induced obesity in rats
  1. Tez No: 660897
  2. Yazar: CANSU ÇETİN KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN AYAZ, DOÇ. DR. ASLI AKYOL MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Günümüzde obezite global olarak oranı giderek artan önemli bir sağlık sorunudur. Bunda tüketime hazır ve enerji yoğunluğu yüksek olan besinlerin etkisi oldukça büyüktür. Bu durumda fonksiyonel ve biyoaktif besin bileşenleri kaynağı olan bitkisel besinlerin önemi giderek artmaktadır. Son yıllarda alternatif pseudo-tahıllar arasından chia tohumu zengin besin ögesi içeriği ve sağlık üzerine olumlu etkileri nedeniyle dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın amacı, kafeterya diyeti ile obezitenin indüklendiği ratlarda, obezitenin neden olduğu olumsuz etkiler üzerine chia tohumunun olası etkilerini belirlemek ve tüm grupların adipoz dokularında PPARα/γ, SREBP1c, UCP2 ve FADS2 gen ekspresyon düzeylerini saptamaktır. Üç haftalık erkek Wistar ratlar (n=28), 15 hafta süresince dört grupta takip edilmiştir: KON grubu (kontrol diyeti, n=7), CHİA grubu (%20 oranında chia tohumu içeren kontrol diyeti, n=7), KAF grubu (kontrol diyeti ve kafeterya besinleri, n=7) ve KAF+CHİA grubu (%20 oranında chia tohumu içeren kontrol diyeti ve kafeterya besinleri, n=7). Çalışma süresinin sonunda tüm ratlara ötenazi uygulanarak, plazma ve doku örnekleri (karaciğer, beyin, böbrek, kahverengi adipoz doku ve beyaz adipoz dokular) toplanmıştır. Hayvan karkaslarında vücut suyu, protein ve yağ oranları hesaplanmıştır. Plazmada glikoz, kolesterol, trigliserit, hemoglobin A1c, insülin, leptin, C peptit ve adiponektin konsantasyonları incelenmiştir. Ayrıca adipoz dokuda SREB1c, UCP2, PPARα, PPARγ ve FADS2 gen ekspresyon düzeyleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, obesity is an important health problem with an increasing rate globally. Fast foods and high-energy-dense foods have a great effect on this problem. In this case, the importance of herbal foods, which are a source of functional and bioactive nutritional components, is gradually increasing. In recent years, among alternative pseudo-grains, chia seeds draw attention due to their rich nutrient content and positive effects on health. The aim of this study was to examine the possible effects of chia seeds on the adverse effects caused by obesity in rats where obesity was induced by cafeteria-diet and to determine PPARα/γ, SREBP1c, UCP2 and FADS2 gene expression levels in the adipose tissue. Three-week-old male Wistar rats (n = 28) were monitored for 15 weeks in four groups: KON group (control diet, n = 7), CHIA group (control diet containing 20% chia seeds, n = 7), KAF group (control diet and cafeteria foods, n = 7) and the KAF+CHIA group (control diet containing 20% chia seeds and cafeteria foods, n = 7). At the end of the study period, all rats were euthanized and plasma and tissue samples (liver, brain, kidney, brown adipose tissue and white adipose tissues) were collected. Body water, protein and fat ratios were determined from animal carcasses. The concentrations of glucose, total cholesterol, triglyceride, hemoglobin A1c, insulin, leptin, C peptide, and adiponectin were examined in plasma. Besides, SREB1c, UCP2, PPARα, PPARγ and FADS2 gene expression levels were analyzed in adipose tissue.