Tilte disk sendromunda korneanın topografik aberometrik ve biyomekanik özelliklerinin optik sinir başı parametreleri ve retina sinir lifi tabakası kalınlığı ile ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of the relationship between corneal topographic aberrometric biomechanical properties and optic nerve head parameters and retinal nerve fiber layer thickness in tilted disc syndrome
  1. Tez No: 557761
  2. Yazar: PINAR KÖSEKAHYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE SARAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Tilte disk sendromunda korneanın topografik, aberometrik ve biyomekanik özelliklerini değerlendirmek ve bunların optik sinir başı parametreleri ve retina sinir lifi tabakası kalınlığı ile korelasyonunu araştırmak. Gereç-Yöntem: Kırk altı hastanın tilte disk sendromu bulunan 80 gözü (hasta grubu) ve 46 miyop astigmatizma bulunan sağlıklı bireyin 80 gözü (kontrol grubu) çalışmaya alındı. Ayrıntılı oftalmolojik muayene sonrası çalışmaya tüm katılanlara oküler cevap analizörü, korneal topografi, optik koherans tomografi ölçümü yapıldı. Korneanın biyomekanik (korneal histerezis, korneal rezistans faktör), aberometrik (yüksek sıralı oküler aberasyonlar), topografik (keratometri, pupil ofset) özellikleri, ön segment parametreleri (santral kornea kalınlığı, ön kamara derinliği, ön kamara hacmi, ön kamara açısı) hasta ve kontrol grubu arasında karşılaştırıldı. Optik sinir başı ve retina sinir lifi tabakası kalınlığı iki grup arasında karşılaştırıldı ve hasta grubunda korneanın biyomekanik, topografik ve aberometrik özellikleri ile ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında sferik eşdeğer ve toplam astigmatizma açısından fark yoktu (p=0.92, p=0.09). Hasta grubunda astigmatizmanın esas olarak kornea kaynaklı olduğu ve kurala aykırı ve oblik astigmatizma oranının kontrol grubundan daha fazla olduğu gözlendi (p=0.001). Korneanın biyomekanik ve aberometrik özellikleri, ön segment parametreleri iki grup arasında benzerdi (tüm veriler için p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the topographic, aberrometric and biomechanical characteristics of cornea in tilted disc syndrome and to investigate the correlation between these parameters and optic nerve head parameters and retinal nerve fiber layer thickness in tilted disc syndrome. Material-Method: Eighty eyes of 46 patients with tilted disc syndrome (patient group) and 80 eyes with myopia and astigmatism of 46 healthy cases (control group) were included in this study. All cases attending to the study received ocular response analyzer, corneal topography, optic coherance tomography measurement after detailed ophthalmic examination. Corneal biomechanical (corneal hysteresis, corneal resistance factor), aberrometric (high order ocular aberrations), topographic (keratometry, pupil offset) characteristics, anterior segment parameters (central corneal thickness, anterior chamber depth, anterior chamber volume, anterior chamber angle) were compared between patient group and control group. Optic nerve head and retinal nerve fiber layer thickness measurements were compared between the groups and their relationship between corneal biomechanic, topographic and aberrometric characteristics were analyzed in the patient group. Results: There were no significant differences between two groups in terms of spherical equivalent and total astigmatism (p=0.92, p=0.09 respectively). Astigmatism was mainly corneal in patient group. Against the rule astigmatism and oblic astigmatism were more commonly seen in patients than in controls (p=0.001). Corneal biomechanical and aberrometric characteristics, anterior segment parameters were similar between the two groups (p>0.05 for all values).