Tilted disk ve glokomatöz optik sinir hasarının eşlik ettiği tilted disk hastalarında optik koherens tomografi anjiografi bulguları
Optical coherens tomography angiography findings in patients tilted disc and tilted disc with glaucomatous optic nerve damage
- Tez No: 670161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER ÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada tilted disk, glokomatöz optik sinir hasarının eşlik ettiği tilted disk ve sağlıklı bireylerde optik koherens tomografi anjiografi bulguları kullanılarak, optik disk ve makula damar dansite değerlerini karşılaştırmak, fonksiyonel ve yapısal tetkikler ile damar dansitesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Kasım 2020- Mart 2021 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Ankara Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Göz Hastalıkları polikliniğine başvuran ve rutin okuler muayene sırasında tilted diski olduğu tespit edilen 37 birey ve oftalmolojik muayenesi normal 37 sağlıklı bireyin olduğu kontrol grubu ile glokom birimi tarafından takip edilen 24 glokomatöz optik sinir hasarının eşlik ettiği tilted diskli hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Alınan hasta öyküsü ve yapılan oftalmolojik muayeneden sonra hastalara görme alanı çekildi. SD-OKT (Heidelberg Spectralis, Heidelberg, Almanya) ve AngioVue (RTVue-XR, Fremont, California, ABD; yazılım versiyonu 2017.1.0.151) cihazları kullanılarak, optic sinir başı ölçümleri, makula 6x6 mm retinal anjiyografi ve optik sinir 4.5x4.5 mm disk anjiyografisi çekildi. Optik disk tilted oranı, retina sinir lifi analizi, peripapiller damar dansitesi (ppDD) ve bu bölgeye ait kadranların damar dansiteleri, tüm imaj peripapiller damar dansitesi (Tİ-ppDD), tüm imaj makula damar dansitesi (Tİ-mDD), parafoveal damar dansitesi (pfDD) ve parafoveal kadranların damar dansite değerleri gruplar arasında karşılaştırıldı. Tilted disk oranı ile görme alanı bulguları, retina sinir lifi tabakası kalınlığı ölçümleri ve damar dansiteleri arasındaki ilişki incelendi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 22.0 programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study, it was aimed to compare optic disc and macular vessel density values, and to evaluate the relationship between functional and structural examinations and vessel density by using optical coherence tomography angiography findings in tilted disc, tilted disc with glaucoma and healthy individuals. MATERIAL and METHODS: It was evaluated 98 partipicants who applied Ankara Education and Research center ophtalmolgy clinic between November 2020 and March 2021, in this study. 37 of them were were found to have tilted discs during routine ocular examination, 37 of them were have no significant examination finding in complete ocular examination. 24 glaucoma patients followed by our glaucoma unit, who had optic nerve damage with tilted disc were included as glaucoma group. After the patients' history and ophthalmological examination, the visual field tests were applied to them. It was used SD-OCT (Heidelberg Spectralis, Heidelberg, Germany) and AngioVue (RTVue-XR, Fremont, California, USA; software version 2017.1.0.151) to make optic nerve head measurements, and to evaluate macula 6x6 mm retinal angiography and optic nerve 4.5x4.5mm disc angiography images. Optic disc tilted ratio, retinal nerve fiber analysis, peripapillary vessel density (ppDD) and vessel densities of quadrants of this region, whole-area peripapillary vessel density (TI-ppDD), whole-area macular vessel density (TI-mDD), total parafoveal vessel density and vascular density values of (pfDD) parafoveal quadrants were compared between groups. The relationship between tilted disc ratio and visual field findings, retinal nerve fiber layer thickness measurements and vessel densities were examined. Statistical analysis of the obtained data was performed using the SPSS 22.0 program.