Entegre çok kriterli karar verme yöntemi ve hedef programlama ile en uygun itfaiye yeri seçimi
Most appropriate fire station location selection with integrated multi-criteria decision making technique and goal programming
- Tez No: 557774
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
İtfaiyeler acil durumlara müdahale edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Nüfus ve kentleşmenin artması ile mevcut itfaiye istasyonları, sayısı veya yerleşimi sebebi ile müdahele hızında yetersiz kalabilmektedir. Bu çalışmada seçilen bölgede itfaiye istasyonları için en uygun noktaların belirlenmesi amaçlanmıştır. Optimum noktaların belirlenmesi için öncelikle belirlenen bölgedeki mahalleler TOPSIS yöntemi ile sıralanmış ve aday noktalar seçilmiştir. TOPSIS puanı en yüksek olan 8 aday nokta, AHP ile ikili karşılaştırılmış ve 8 aday noktaya ait AHP puanları belirlenmiştir. Belirlenmiş olan aday noktalar için; belirli kısıtlar çerçevesinde, tanımlanmış olan hedefleri sağlamak üzere hedef programlama modeli kurularak çözülmüş ve itfaiye istasyonları kurulumu için en uygun nokta/noktalar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fire stations play an important role in intervention to emergency cases. With the increase in population and urbanization, the existing fire stations can be insufficient in the speed of intervention due to the number or location. In this study, it is aimed to determine the most appropriate locations for fire stations in the selected region. In order to determine the optimum points, the neighbourhoods in the designated region were sorted by TOPSIS method and candidate points were selected. 8 candidate points with the highest TOPSIS score were compared with AHP and AHP scores for 8 candidate points were determined. For nominated points; within the framework of certain constraints, the goal programming model has been set up to provide the defined goals and the most suitable point/points have been determined for the installation of the fire stations.