Nükleofilik yer değiştirme reaksiyonlarıyla dihalojenürlerden polimerik taç eterlerin sentezi
Synthesis of polymeric crown ethers from dihalides by nucleophilic substitution reactions
- Tez No: 557813
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT KAÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Taç eterleri tanımlayan en önemli özellikleri hem molekül içindeki atomlardan hem de molekülün genel yapısından kaynaklanan benzersiz birer iyon kompleksleştirici olmalarıdır. Taç eterlerin polimerleştirilmesi bu önemli bileşik grubunun kullanımını kolaylaştırmakta, geri dönüştürülebilirlik özelliği katmakta ve sürekli işlemlere dahil edilmelerini sağlamaktadır. Polimerik taç eter sentezi üzerine literatürde birçok çalışma yer almaktadır. Bu çalışmada, daha önce sentezlenmemiş bazı taç eter polimerlerinin nükleofilik yer değiştirme reaksiyonlarıyla sentezlenmesi hedeflenmiştir. Temel olarak, 1,2,4,5-tetrahidroksibenzen bileşiği iyi ayrılan gruplara sahip dietilen glikol türevleri veya alkil dihalojenürlerle bazik koşullarda reaksiyona sokularak çeşitli halka büyüklüklerine sahip taç eter birimleri içeren polimerlerin sentezi hedef alınmıştır. Ancak sonuçlar bölümünde de belirtildiği gibi çıkış bileşiği olan 1,2,4,5-tetrahidroksibenzen üzerinden polimerik ürün elde edilemediğinden çalışmamız bunun yerine 1,2,4,5-tetrakis(bromometil)benzen üzerinden devam ettirilmiştir. Çalışmamız kapsamında 1,2,4,5-tetrakis(bromometil)benzen nükleofilik dietilen glikol türevleri veya diol uç gruplarına sahip heterosiklik bileşiklerle bazik ortamda reaksiyona sokularak polimerik taç eter sentezi denenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important properties that define crown ethers are that they are unique ion complexing agents that originate both from the atoms in the molecule and from the general structure of the molecule. Polymerization of the crown ethers facilitates the use of this important group of compounds, adds recyclability and allows them to be included in continuous processes. There are many studies in the literature on polymeric crown ether synthesis. In this study, it is aimed to synthesize some non-synthesized crown ether polymers by nucleophilic substitution reactions. Essentially, polymers containing crown ether units having various ring sizes is targeted to be synthesized by the reaction of 1,2,4,5-tetrahydroxybenzene compound with diethylene glycol derivatives having good leaving groups or alkyl dihalides under basic conditions. But, since the polymeric product via the starting compound 1,2,4,5-tetrahydroxybenzene was not obtained as indicated in the results section, instead of this our study was continued out with 1,2,4,5-tetrakis(bromomethyl)benzene. In an effort, polymeric crown ether synthesis was tried by reacting 1,2,4,5-tetrakis(bromomethyl)benzene with various nucleophilic diethylene glycol derivatives or heterocyclic compounds having diol end groups under basic conditions.